Dziadkowie przekraczający granice
Dziecko – nowe wyzwania dla rodziny
Pojawienie się dziecka to ważne wydarzenie, nie tylko dla pary, która właśnie stała się rodzicami, ale dla całej rodziny. Ponieważ nowe dziecko to nowe role, w które przyjdzie nam wejść. Para, która dotychczas uczyła się jak być we dwoje, jak tworzyć związek, relacje – wchodzi w role rodziców. Doświadcza odpowiedzialności za dziecko, stawia czoła nowym wyzwaniom zarówno czysto organizacyjnym, jak i emocjonalnym. Jest to przejście w kolejny etap życia rodziny.
Ale w nowe role wchodzimy nie tylko my, ale także nasi rodzice – stają się oni bowiem Babcią i Dziadkiem, a nie jest to zadanie tożsame ze znaną im już rolą bycia rodzicem.
Rodzina – nowy etap, nowe zadania
W pracy systemowej z rodzinami podkreśla się wagę zadań jakie stoją przed rodziną na każdym nowym etapie w jaki wchodzi. Każda zmiana pociąga za sobą zmianę dotychczasowej struktury, znanych nam sposobów rozwiązywania sytuacji. Bo to co wystarczało do zażegnania konfliktu gdy byliśmy we dwoje, może okazać się niewystarczające gdy jesteśmy we troje.
Wchodzenie rodziny w nowy etap często jest momentem kryzysowym i konfrontuje nas z nieprzepracowanymi tematami czy nie rozwiązanymi dotychczas konfliktami i problemami. Nowe role wymagają świadomej pracy nad tym jakimi chcemy być rodzicami i jak widzimy i rozumiemy role dziadków. Bo dziadkowie mogą być dla nas ogromnym wsparciem i pomocą, ale mogę też być źródłem licznych frustracji i konfliktów.
Dziadkowie – granice i lojalność
Rodziny różnią się między sobą umiejętnością stawiania granic i siłą lojalności. Zadaniem rozwojowym nowego związku jest zbudowanie swojej własnej lojalności, która w prawidłowo funkcjonującej relacji powinna być dominująca nad lojalnością wobec rodziny pochodzenia. Ale w życiu bywa różnie i czasem lojalność wobec rodziców wikła nas tak bardzo, że staje się iskrą zapalną konfliktu.
A gdy nasi rodzice stają się Dziadkami i pojawiają się w naszym domu bez zapowiedzi, w roli tych co wiedzą dużo lepiej jak zająć się dzieckiem stajemy w obliczu poważnego wyzwania – jak postawić granice bez poczucie winy i wyrzutów sumienia.
Wszystko to z miłości
Trudno zakwestionować często wnoszony przez naszych rodziców argument, że robią coś z troski i chęci pomocy – na pewno tak jest. Ale nie zawsze mamy chęć i potrzebę słuchać:
- Załóż mu czapeczkę, bo się przeziębi.
- Zamknij okna, bo jest małe dziecko.
- Za moich czasów używało się zasypki.
- Nie noś, bo się przyzwyczai.
- Nie karm piersią/Karm piersią, itp.
Ilość komunikatów, jakie słyszymy od dziadków, gdy stajemy się rodzicami potrafi przytłoczyć, ale co najgorsze czasem powoduje, że zaczynamy wątpić czy jesteśmy dobrymi rodzicami, czy potrafimy zająć się własnym dzieckiem w odpowiedni sposób.
To jest taki moment, kiedy warto dać sobie nawzajem dużo wsparcia i wspólnie postawić w sposób asertywny granice Dziadkom. Byliście i jesteście dla nas świetnymi rodzicami, mamy doskonałe wzorce jak zająć się naszym dzieckiem i bardzo chcemy podjąć to wyzwanie. Cenimy Waszą wiedzę i doświadczenie i chętnie z niego skorzystamy, gdy nie będziemy wiedzieli co robić.
Dajcie nam być Rodzicami, a wy cieszcie się byciem Dziadkami.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!