Mieszkanie z rodzicami po ślubie - czy można uniknąć konfliktów?

Mieszkanie z rodzicami po ślubie – czy można uniknąć konfliktów?

Wybór zamieszkania z rodzicami po ślubie budzi sporo kontrowersji, a zdania i doświadczenia w tym temacie są podzielone. Niemniej, czynniki takie jak zmieniająca się sytuacja ekonomiczna i mieszkaniowa, wpływają na to, iż wiele par mierzy się z podjęciem takiej decyzji.

Wówczas mogą pojawić się wątpliwości oraz pytania – czy powrót do domu rodzinnego (jednej ze stron, dla drugiej z kolei teściów) może być wolny od konfliktów? W tym przypadku powiedzenie „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” wydaje się być wyjątkowo właściwe, bowiem o tym jaki komfort będzie płynął ze wspólnego mieszkania, z pewnością zdecyduje to, z którą rodziną przyjdzie nam je dzielić. Warto zatem przyjrzeć się sytuacji z obu perspektyw, tak aby zobrazować ewentualne źródła konfliktów.

Wprowadzka do rodziców męża – jakie mogą być źródła konfliktów?

Jeśli młoda para planuje wprowadzić do ojca i matki ze strony męża, taki wariant zapewne będzie dla niego korzystniejszy, ponieważ jest już on przyzwyczajony do zasad i zwyczajów, które panują w jego domu. Równocześnie niewykluczonym jest pojawienie się niechlubnie osławionego konfliktu w relacji teściowa-synowa. Istnieje szansa, iż wydarzy się to w przypadku, kiedy wieloletnie schematy funkcjonowania nawet w najbardziej trywialnych sprawach, będą znacząco różnić się od tych w których dorastała żona. Spowoduje to poczucie presji, zagubienie, a prawdopodobnie nawet frustrację.

Stanowi to całkowicie zrozumiałą rzecz, gdyż każdy z nas dorastał w innym środowisku, dlatego próba dostosowania się do nowej rzeczywistości, do której przypuszczalnie będziemy mieć zastrzeżenia, okaże się nie lada wyzwaniem.

Takim przykładem może być podział obowiązków w gospodarstwie domowym. W tej kwestii szczególnie mogą uwidocznić się różnice pokoleniowe w sposobie prowadzenia domu. Tak zwany tradycyjny podział obowiązków, powszechny wśród części starszego pokolenia, stanowił będzie spory kontrast dla żony, która we własnej rodzinie praktykowała partnerskie podejście do tych spraw. Innym razem zbyt zażyła relacja matki z synem, czyli problem z tzw. odcięciem pępowiny, będzie poważną przeszkodą w budowaniu zdrowej relacji, kształtując pewnego rodzaju degradację żony do roli zwykłej współlokatorki.

Podobnych przykładów zapewne jest więcej, lecz pamiętajmy, że nie stanowią reguły. Dlatego też warto zawczasu zweryfikować czy panujące zasady w domu partnera nie będą dla kobiety zbyt dużym wyzwaniem. Powinniśmy od początku wkroczyć w sytuację z pełną świadomością co do panujących zwyczajów i norm.

Wprowadzka do rodziców żony-  jakie mogą być źródła konfliktów?

Oczywiście istnieje wiele innych, prawdopodobnych punktów zapalnych, które uwydatnić mogą się w odwrotnym położeniu. Jeśli miejscem zamieszkania zostanie dom rodziców małżonki, jej partner może mieć problemy z odnalezieniem swojego miejsca w takim samym stopniu.

Małżeństwo to przede wszystkim budowanie własnych wartości oraz wyodrębnianie się w nim, właściwych dla konkretnej pary, ról.

Jeśli więc teść, jako głowa rodziny w dalszym ciągu będzie stanowił jedyny i niepodważalny autorytet dla własnej córki, budowanie przez zięcia własnej autonomii stanie się niezwykle trudne. Będzie to raczej forma podporządkowania się zasadom panujące w goszczącym go domu. Analogicznie do wspomnianego powyżej przypadku, obie strony w różnych położeniach powinny zweryfikować wzajemne relacje oraz zastanowić się czy i jak nad nimi popracować.

Intymność fizyczna i uczuciowa – z jakimi trudnościami mierzy się para?

Kolejny jakże istotny aspekt to intymność – zarówno fizyczna, jak i uczuciowa. Potrzebuje ona odpowiedniej przestrzeni, która nie zawsze będzie szanowana w rodzinnym domu, bądź umożliwiana nie w takim stopniu jak byśmy tego chcieli.

Prywatność bywa często nieświadomie naruszana przez rodziców, co może skutkować oddaleniem się małżonków, bądź zaniechaniem okazywania czułości między parą. Przez wzgląd na to jak bardzo ważna jest to sfera w życiu, słusznym byłoby w takim przypadku z góry określić wyraźne granice, które będą minimum bliskości dla wspólnego pożycia.

Mieszkanie z rodzicami ma też swoje zalety

Z drugiej jednak strony, mieszkanie z rodzicami ma sporo zalet i nie musi oznaczać napiętych stosunków między parą o rodziną. Jeśli obydwoje z małżonków dojrzewało w podobnym środowisku, pod względem zasad i obowiązków, istnieje szansa, że dzielenie przestrzeni nie będzie stanowiło takiego kontrastu.

Są pary, które deklarują się jako usatysfakcjonowane z takiego stanu rzeczy, ponieważ komunikacja między nimi, a rodzicami jest na bardzo dobrym poziomie. Zdrowe relacje panujące w rodzinie to rzecz pożądana w takiej sytuacji. Dlatego czasem warto podjąć próbę i zweryfikować, czy taki układ będzie dla wszystkich wygodny i korzystny.

Uniknięcie wielu konfliktów będzie możliwe, ale na pewno nie oznacza, że uda nam się całkowicie ich uniknąć. Na sukces takiego przedsięwzięcia pracują wszyscy po równo – zarówno rodzice, jak i młodzi. Jest to na pewno duża sztuka kompromisów, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i otwartość na zmiany oraz rozmowy. Jak zwykle najważniejsza w tym przypadku jest komunikacja potrzeb oraz oczekiwań.

4.7/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *