Lęk przed oceną to podstawa fobii społecznej Sensity.pl

Lęk przed oceną to podstawa fobii społecznej!

Szerszy wymiar lęku społecznego, czyli kto lubi oceniać innych?

Podstawą fobii społecznej i wielu związanych z nią problemów, jest nasze przekonanie o tym, że inni ludzie negatywnie nas oceniają. I nie zamierzam kwestionować zasadności tego przekonania :-)  Zakwestionuję inny aspekt tego problemu, moim zdaniem ważniejszy.

Prawdą jest, że wiele osób ma tendencję do krytykowania. Ale mało kto wie o tym, że do krytyki skorzy są przede wszystkim ludzie, którzy sami są niezadowoleni ze swojego życia, nieszczęśliwi, zgorzkniali. Poprzez krytykowanie innych próbują poprawić sobie własne samopoczucie w myśl zasady: jestem niezadowolony z siebie i swojego życia, więc muszę udowodnić sobie, że inni są jeszcze gorsi i ich życie jest również gorsze.

Ludzie szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia, raczej nie będą oceniać i krytykować innych, bo nie mają ku temu powodów. Ludzie zadowoleni z życia mają tendencję do patrzenia na świat i inne osoby często w sposób bardziej pozytywny niż jest w rzeczywistości. Stąd prędzej dostrzegą nasze zalety, niż wady.

Co to dla nas oznacza?

Skoro już sobie to wyjaśniliśmy, to teraz zadajmy sobie pytanie, jakie znaczenie ma dla nas negatywna ocena kogoś, kto nie radzi sobie z samym sobą?

Co więcej, popatrzmy na to od innej strony. Często zdarza się, że taka osoba będzie nas krytykować nie wtedy, kiedy coś źle zrobimy, ale właśnie wtedy, kiedy zrobimy coś, czego ona nam zazdrości. Dlatego w wielu sytuacjach, warto zastanowić się, czy ta negatywna ocena, rzeczywiście jest adekwatna do tego co robimy, czy wypływa z innych czynników.

Czuję się gorszy, bo ktoś inny tak o mnie myśli. Ale skąd mam pewność, że on się nie myli?

Dlatego, zanim zaczniemy utwierdzać się w przekonaniu, że się do czegoś nie nadajemy, zastanówmy się chwilę, czy przesłanki, na których opieramy to przekonanie są właściwe.

 

ocena

 

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *