Bądź dla siebie dobry. Jak zacząć praktykowanie wdzięczności?

Bądź dla siebie dobry. Jak zacząć praktykowanie wdzięczności?

Kiedy słyszę o wdzięczności, przypomina mi się pewna anegdota.

Rozmawia ojciec z synem. Ojciec chcąc pokazać, jak kiedyś było ciężko w jego czasach, mówi synowi, że jak był w jego wieku, to w sklepach nie było niczego, oprócz octu na półkach. Syn patrzy na ojca i zadaje pytanie: Tato, co ty w Carrefourze?

Wdzięczność to trudny temat w obecnych czasach. Pamiętam, że kiedyś byłem wdzięczny za to, że mama kupiła mi kurtkę na zimę, za to, że dostałem nowe buty, za to, że wujek wysłał paczkę ze słodyczami z za oceanu. Takie były czasy. Miało się niewiele i za wszystko, co było, się dziękowało.

Teraz wszystko jest dostępne. Co chcemy to możemy mieć. Ale z jakiegoś dziwnego powodu, coraz mniej doceniamy to co mamy. Może dlatego, że nie ćwiczymy wdzięczności? Może dlatego, że mamy wrażenie, że wszystko się nam należy? Kiedy spotykam się z ludźmi czasami widzę jak wiele posiadają. Są zdrowi, mają rodziny, mają pieniądze i wiele innych dóbr. Ciekawe jest jednak to, że oni tego nie widzą. Nie widzą tego co jest im dane – dlaczego?

Dlaczego poczucie wdzięczności jest ważne w naszym życiu? Czy można nauczyć się wdzięczności? O tym, będzie ten artykuł.

Czym jest poczucie wdzięczności?

Bardzo ciekawy eksperyment przeprowadził prof. Don Glibert – psycholog z Harwardu. Badał poczucie zadowolenia u dwóch grup ludzi. Pierwsza to osoby, które wygrały pieniężną nagrodę na loterii. Druga grupa, to osoby, które uległy poważnemu wypadkowi. Okazuje się, jak podaję Don Gilbert „…że w rok po utracie kontroli nad nogami i w rok po wygranej na loterii zarówno zwycięzcy, jak i paralitycy są tak samo zadowoleni z życia”.

Bardzo ciekawe. O co chodzi? Zdaniem Dona Gilberta, my jako ludzie potrafimy syntetyzować szczęście. Ludzie potrafią tworzyć szczęście nawet w sytuacjach, które na pierwszy rzut oka są bardzo trudne. To taka nasza zdolność, którą każdy z nas posiada.

Wracając do wdzięczności. Chcąc praktykować wdzięczność możemy zacząć zwracać uwagę na rzeczy, które są naszymi zasobami. Czym są zasoby? Zasoby to nasze umiejętności, rzeczy, cechy charakteru, to co posiadamy materialnie. Nasze kompetencje, nasze zdolności, relacje, środowisko. Innymi słowy wszystko, czym się otaczamy i co pomaga nam w osiąganiu swoich celów. Często nie zwracamy na takie rzeczy uwagi, ponieważ mamy wrażenie, że to oczywiste. Wdzięczność, jest jednym z naszych zasobów. Wystarczy zatrzymać się i popatrzeć na to, co mamy i podziękować sobie i losowi, za to, co jest dobre w moim życiu.

Dlaczego wdzięczność jest ważna w naszym życiu i jaki ma wpływ na to jak funkcjonujemy?

Kiedy praktykujesz wdzięczność, w twoim mózgu pojawiają się nowe połączenia neuronalne. Zwiększa się ilość dopaminy oraz podobnie jak w antydepresantach – ilość serotoniny w neuroprzekaźnikach.

Aby odczuwać zmiany w swoim życiu z praktykowania wdzięczności, warto to robić regularnie. Kiedy robisz to regularnie, zauważysz zmiany w postrzeganiu swojego życia. Nagle okaże się, że będziesz bardziej zadowolony z tego kim jesteś, jak żyjesz, co posiadasz, itd.

Twoje myśli będą się zmieniać. Będziesz miał więcej spokoju w sobie. Nabierzesz dystansu do siebie i odczujesz wiele pozytywnych zmian, które sam zauważysz. Zmiany w twoim myśleniu, przyniosą Ci wiele odczuwalnych efektów. Jeżeli interesuje Cię jak to zrobić, to polecam książkę Ricka Hansona „Szczęśliwy mózg.” Znajdziesz tam informacje i sposoby, jak pielęgnować swój mózg, aby dostrzegać więcej radości i wdzięczności w swoim życiu. Zanim jednak sięgniesz po książkę, chcę Ci napisać kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci zacząć praktykowanie wdzięczności już od dzisiaj.

Jak zacząć być wdzięcznym?

  1. Doceń kim jesteś i co posiadasz. Czasami to kim jesteśmy jest dla nas tak oczywiste, że nie pochylamy się nad tym. Uważamy to za normę i nie zwracamy na to uwagi. Warto jednak zobaczyć siebie, docenić i przysłowiowo poklepać po ramieniu. Wiem, że to może trudne dla niektórych, ale na pewno wykonalne dla wszystkich.
  2. Zauważasz, za co możesz być wdzięczny. Skierowanie uwagi to ważny krok do praktykowania wdzięczności. Kierując uwagę na rzeczy, za które jesteś wdzięczny uwidaczniasz je, a one zaczynają żyć na nowo w Twoim świecie.
  3. Wypisz za co jest wdzięczny. Wypisanie pozwoli Ci na uświadomienie sobie tego faktu. Świadomość, za co jesteś wdzięczny bardzo wzmacnia Twoje samopoczucie. Zapisanie, może Ci służyć do tego, abyś mógł się odnieść do tej listy, kiedy będziesz chciał.
  4. Załóż sobie dziennik wdzięczności. Zapisz sobie jedną rzecz dziennie, za co jesteś wdzięczny. Wystarczy jedna rzecz dziennie. Zobacz jak to mało. Jedna rzecz pozwoli Ci trenować swoją uwagę, a Twój umysł nauczy się zauważać dobre rzeczy.
  5. Możesz medytować lub modlić się. W obu sytuacjach możesz podziękować czemuś lub komuś za to, że jesteś.
  6. Zauważaj dobre rzeczy w trudnych doświadczeniach.
  7. Możesz napisać list do siebie, za co jesteś wdzięczny. Taki list uświadomi Ci, ile posiadasz i wprawi Cię w pozytywny nastrój.

Praktykowanie wdzięczności to umiejętność, tak jak jazda na rowerze. Jeżeli się jej nauczysz, zawsze będziesz mógł z niej korzystać. Powodzenia☺

Potrzebujesz wsparcia? Przechodzisz przez trudny okres w życiu? Skontaktuj się z Nami!

 

4.7/5
Piotr Benedyk

Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych, pracuje w nurcie ericksonowskim. Specjalizuje się w problemach z kontrolowaniem emocji, zaburzeniach nastroju, w tym w radzeniu sobie ze stresem i złością. Pomaga odbudować poczucie własnej wartości. Czytaj więcej…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *