Jak wygląda i na czym polega terapia poznawczo – behawioralna?
Terapia poznawczo-behawioralna czyli jaka?
Ten nurt terapii wynika z połączenia modelu poznawczego (czyli dotyczącego myślenia) i behawiorystycznego (opisującego zachowanie) funkcjonowania człowieka. U podłoża tych koncepcji leży założenie, że procesy uczenia się wpływają na nabywanie i utrwalanie przekonań dotyczących siebie samego, innych, sposobu widzenia świata oraz na nasze zachowanie.
Podstawowym pojęciem w wyjaśnianiu trudności, z którymi boryka się człowiek, jest „schemat poznawczy” – spójna i utrwalona wiedza danej osoby. Na nasze codzienne zachowanie wpływa wiele różnych schematów poznawczych, ukształtowanych przez splot czynników takich jak: wychowanie, przeżywane uczucia, znaczące wydarzenia w życiu, nabywane w różny sposób przekonania na temat siebie, innych oraz świata.
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest metodą leczenia. Celem pracy terapeutycznej jest zidentyfikowanie problemu i poprawa naszego aktualnego funkcjonowania. Sesje terapeutyczne, prowadzone raczej dyrektywnie, zakładają dużą współpracę terapeuty z pacjentem. Pacjent jest uważany za eksperta od samego siebie i przeżywanych przez siebie trudności. Natomiast psychoterapeuta jest ekspertem od rozpoznania oraz rozumienia mechanizmów powstania zaburzenia. Proponuje on sposoby oraz techniki prowadzące do zmiany w naszym funkcjonowaniu.
Jaka jest rola terapeuty?
W procesie terapii terapeuta pokazuje nam jak myślenie, przekonania, oceny oraz interpretacje danej sytuacji wpływają na doświadczane w związku z nią emocje, samopoczucie i zachowanie człowieka. Weźmy na przykład sytuację, gdy znajomy/a spóźnia się na umówione spotkanie. To samo zachowanie może być ocenione na różne sposoby powodując związane z tą oceną uczucia, a więc:
-myśl „znowu się spóźnia” powoduje narastanie gniewu,
-myśl „może coś złego się stało” powoduje lęk,
-myśl „pewnie o mnie zapomniał/a” powoduje smutek,
każda z tych emocji spowoduje w konsekwencji inne zachowanie czekającej osoby: od pretensji, poprzez zamartwianie się po obniżenie nastroju.
Przeważnie nie jesteśmy świadomi istnienia tych procesów w naszych myślach, uczuciach i reakcjach, zachowujemy się schematycznie, reagujemy zawsze tak samo. Za nasze reakcje i zachowania odpowiedzialne są właśnie schematy poznawcze. Na ogół nam nie przeszkadzają, mają przecież funkcję przystosowawczą, gdyż przeważnie wykształciły się w dzieciństwie.
Jeśli natomiast są nieodpowiednie, sztywne, nieadekwatne do sytuacji, mają wpływ na myśli, uczucia lub zachowania powodujące nasze cierpienie (lub bliskich nam osób), to warto się im przyjrzeć w trakcie terapii. Możemy wraz z terapeutą je zmodyfikować, co doprowadzi do poprawy naszego samopoczucia i pozwoli nam wkroczyć na drogę rozwoju osobistego.
Polecamy także artykuły o innych podejściach psychoterapeutycznych:
Jak wygląda i na czym polega terapia w nurcie integracyjnym?
Jak wygląda i na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?
Psychoterapia humanistyczna – na czym polega?
Terapia w nurcie Gestalt – na czym polega?
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!