Zespół Otella – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie
Nazwa tego syndromu pochodzi od imienia bohatera tragedii Wiliama Szekspira – Otella. Ów bohater był obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę, gdzie jego bezpodstawne podejrzenia doprowadzają do tragedii. Okazuje się, że tego typu zachowania jakie prezentował Otello występują również poza literaturą, a zbiór pewnych cech został określony tzw. Zespołem Otella.
Czym jest Zespół Otella, jak się objawia, z czego wynika i jak go leczyć? O tym będzie poniższy artykuł, zapraszam do lektury.
Czym jest Zespół Otella?
Zespół Otella jest zaliczany do psychozy urojeniowej, w związku z występowaniem patologicznej zazdrości. Zespół Otella może występować w przebiegu choroby alkoholowej, zdecydowanie częściej obserwowany jest u mężczyzn.
Jakie są objawy tego syndromu?
Ogólnie mówi się, że Zespół Otella to obsesyjna zazdrość o partnerkę/żonę , natomiast warto zauważyć inne, równie ważne objawy:
- Silne przekonanie o niewierności swojej partnerki.
- Nieufność, podejrzewanie osób ze środowiska o bycie kochankiem.
- Obsesyjne kontrolowanie partnerki: wydzwanianie, sprawdzanie telefonu, śledzenie, podkładanie podsłuchów, przeszukiwanie rzeczy osobistych jak torebka, portfel, bielizna.
- Każda zmiana w zachowaniu partnerki traktowana jest z dużą podejrzliwością, że może chodzić o zdradę.
- Ograniczanie wolności osobistej partnerki – ustalanie godzin wyjścia i powrotu do domu, decydowanie z kim może się spotykać.
- Myślenie chorego jest całkowicie skupione na domniemanej zdradzie partnerki.
- Pogorszenie relacji z innymi, wręcz zamykanie się tylko na relację z partnerką.
- Ciągłe żądanie od partnerki przyznania się do zdrady.
- Zmienność nastroju, prowokowanie kłótni, często pod wpływem alkoholu.
- Szantaż emocjonalny – np.: „jak się nie przyznasz to sobie coś zrobię”, „zobacz do czego mnie doprowadziłaś”.
- Oskarżanie innych o uczestniczenie w spisku, zmowie, o ukrywanie „prawdy” o partnerce.
Jakie są przyczyny Zespołu Otella?
Najczęstszą przyczyną występowania Zespołu Otella jest uzależnienie od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Nadmiarowe spożywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego.
Choroba alkoholowa nie jest jedyną przyczyną występowania tego zaburzenia. Okazuje się, że również w przebiegu kształtowania się nieprawidłowej osobowości (np. m.in. osobowość paranoiczna, antyspołeczna) występują cechy nadmiarowej podejrzliwości i zazdrości o innych.
Osoby, które doświadczyły odrzucenia w dzieciństwie, zaznały niezdrowego stylu przywiązania mogą również cechować się nadmiarową kontrolą i nieufnością wobec partnera.
Zespół Otella występuje również między innymi w przebiegu schizofrenii, u osób z niskim poczuciem własnej wartości, u osób które doświadczyły zdrady w przeszłości.
Leczenie Zespołu Otella
Leczenie tego syndromu nie jest prostym leczeniem. Jeżeli występuje w przebiegu choroby alkoholowej, w pierwszej kolejności należy skupić się na profesjonalnym leczeniu uzależnienia. Rozpoczęcie utrzymywania abstynencji nie będzie jednak leczące dla Zespołu Otella.
Należy wówczas włączyć psychoterapię oraz konsultacje u lekarza psychiatry. Farmakologia jest wręcz niezbędna do wyciszania paranoi oraz urojeń związanych z domniemanymi zdradami partnera.
Rzadko się zdarza, aby chory sam zgłosił się na leczenie z powodu Zespołu Otella – ważną rolę w rozpoczęciu leczenia będzie odgrywała partnerka/partner, poprzez postawienie warunku leczenia się. Jest to wówczas ważny krok również dla partnerki/partnera, ponieważ wiąże się ze skonfrontowaniem się z problemem oraz uznaniem, że to nie dostarczanie kolejnych dowodów na brak zdrady jest wyjściem z sytuacji.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!