Jak wspierać chorego członka rodziny?
Choroba rodzica lub innego członka rodziny może mieć silny wpływ na nasze codzienne życie. To jedno z trudniejszych doświadczeń może wystąpić nagle, a niekiedy wymagać długotrwałego leczenia. Niezależnie czy choroba jest przewlekła czy nie – sam fakt jej wystąpienia bywa ogromnym obciążeniem.
Wówczas rodzi się pytanie – jak najlepiej można pomóc? O ile bezpośrednio rzadko mamy wpływ na sam przebieg choroby, o tyle to, jakim okażemy się wsparciem będzie istotne w obliczu całej sytuacji. Dobrze pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Zrozumienie natury choroby
Abyśmy mogli mądrze wspierać ukochanych w ciężkich chwilach, warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami na temat danej choroby, jej przebiegu oraz sposobach leczenia. Im więcej będziemy wiedzieć, tym bardziej jesteśmy w stanie zrozumieć specyfikę schorzenia i wpływ na samopoczucie bliskiego. Co ważniejsze, łatwiej wtedy przestrzegać podstawowej zasady – nie szkodzić.
Dlatego zasięgnięcie opinii z różnych źródeł oraz gromadzenie wiedzy o podobnych przypadkach zachorowań będzie bardzo przydatne. Zwłaszcza w nagłych sytuacjach – im bardziej poznamy chorobę, tym mniej strachu i niepewności będziemy odczuwać. Edukacja i świadomość są niesamowicie ważne w relacji z chorym bliskim.
Bycie obecnym
Skoncentrujmy się na swojej relacji z ukochaną osobą. Inwestujmy we wspólne zajęcia, które sprawiają przyjemność. Zachowanie spokoju, zrelaksowanie się oraz poświęcenie czasu każdego dnia, aby naprawdę zbliżyć się do osoby, którą się opiekujesz, może uwalniać hormony, które poprawiają nastrój, zmniejszają stres i wywołują zmiany biologiczne, pozytywnie wpływające na wasze zdrowie psychofizyczne. Postarajmy się stworzyć atmosferę, w której chory będzie mógł czuć się komfortowo.
Nie starajmy się jednak być sztucznie pozytywni, zamiast tego postawmy na szczerość. Pozwólmy choremu czuć smutek lub strach, ponieważ to naturalna reakcja w takich chwilach. Otwartość na całe spektrum emocji daje szansę na mówienie o nich. Negowanie uczuć może przysporzyć dodatkowego stresu. Pamiętajmy, iż są momenty, kiedy zwykła rozmowa, czy opowiadanie o wydarzeniach dnia codziennego, może być formą odwrócenia uwagi od złego stanu bądź samopoczucia.
Zasięgnięcie pomocy
Rodzina może wymagać różnych działań wspierających w związku z chorobą lub w jej wyniku, a opieka nad schorowaną osobą bywa pochłaniająca i wyczerpująca. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia z zewnątrz.
Jeśli istnieje możliwość, porozmawiajmy o tym z chorym, aby wyjaśnić mu nasze intencje i uzyskać zgodę. Działanie w pojedynkę nie zawsze jest tak efektywne, jak działanie w zespole – dobrze skorzystać z pomocnej dłoni dalszej rodziny czy najbliższych przyjaciół. Zaangażowanie większej ilości osób, dla niektórych może wydawać się na początku trudną sprawą ze względu na czynniki takie jak: wstyd, duma czy obawa. Niemniej powinniśmy spróbować przełamać wątpliwości, ponieważ bywają momenty, gdy takie wsparcie jest bezcenne.
Jeżeli choroba jest ciężka, chroniczna – należy poszukać odpowiedniej organizacji, która przyniesie potrzebną pomoc, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami, ratując zdrowie czy życie chorego, a czasem pomagając zapewnić mu lepsze samopoczucie.
Gotowość na zmiany
Choroba może mieć charakter psychiczny lub fizyczny, a czas jej trwania bywa różny. Zdarza się, że potrafi zmienić o 180 stopni życie nie tylko chorego, ale również jego najbliższej rodziny. Zaakceptowanie sytuacji i gotowość na zmiany pozwoli uniknąć impulsywnego działania w strachu, co z kolei mogłoby potęgować negatywne emocje i tym samym dodatkowo źle wpłynąć na samopoczucie chorego.
Pamiętajmy o sobie
Stres, poczucie winy czy strach przed utratą bardzo często towarzyszą chorobom kogoś z naszych bliskich. Funkcjonowanie przez dłuższy okres w atmosferze napięcia bywa bardzo obciążające. Dlatego tak ważne jest, aby nie stracić kontaktu ze samym sobą i dbać o swoje zdrowie.
Starajmy się kontrolować aktualną kondycję własnej psychiki, by mieć możliwość zareagować w porę. Jeśli sami nie będziemy w dobrej formie psychofizycznej, nie zdołamy przecież nieść pomocy tym, którzy tego potrzebują. Jeśli czujemy, że nie dajemy sobie rady z sytuacją, pamiętajmy, aby zwrócić się do krewnych, przyjaciół, bądź specjalisty. W takim wypadku udajmy się do psychologa lub psychiatry. Terapia jest jedną z najbardziej skutecznych form radzenia sobie w trudnych, życiowych momentach. Nie wahaj się szukać pomocy i wsparcia. Im szybciej o nią poprosisz, tym lepiej.
Bez względu na konkretne okoliczności bycie opiekunem jest trudną rolą. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć takiej sytuacji i w pełni przygotować się do jej podjęcia. Jednak nie trzeba być ekspertem, superbohaterem ani świętym, aby stać się wystarczającym wsparciem. Z odpowiednią pomocą możesz zapewnić dobrą, skuteczną opiekę bez konieczności całkowitego poświęcania się w tym procesie. A to może sprawić, że opieka nad członkiem rodziny będzie bardziej satysfakcjonującym doświadczeniem – zarówno dla Ciebie, jak i bliskiej Ci osoby.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!