Jak właściwie komunikować swoje potrzeby w związku?

Jak właściwie komunikować swoje potrzeby w związku?

Czasem w relacji dochodzimy do pewnego muru, który pozornie ciężko jest zburzyć. Dwoje ludzi, tak sobie niegdyś bliskich, oddalają się od siebie, zastanawiając się, czy można jeszcze naprawić tę wyjątkową więź, która kiedyś ich łączyła.

Odpowiedź jest prosta, ale trudna zarazem (w podobnym sensie, w jakim przebiegnięcie maratonu jest bardzo proste – wystarczy ciągle biec do przodu, ale trudne – bo czeka nas duży wysiłek) – da się, ku temu psycholodzy nie mają wątpliwości, jednak kluczowym elementem osiągania porozumienia z partnerem jest obustronne zaangażowanie.

W dalszej części tekstu, przedstawię kilka porad, które mogą wzmocnić Waszą komunikację  w związku.

Siła dialogu

Należy pamiętać, że nie ma dwóch takich samych osób. Każdy z nas jest inny i w tym tkwi jego wyjątkowość – zarówno ciało, jak i umysł każdego z nas reagują odmiennie na te same sytuacje. Różnimy się od siebie postrzeganiem świata, mocnymi i słabymi stronami. Dlatego nie istnieje gotowa „recepta” na uzdrowienie każdego związku. Istnieją za to strategie, które odpowiednio wdrożone do codzienności okażą się pomocne długofalowo, a nie tylko doraźnie, czyli „tu i teraz”.

Wartością dialogu są przede wszystkim jasno przedstawione oczekiwania. Posługujmy się konkretami, bo sami również ich oczekujemy (chyba nikt nie chce domyślać się potrzeb partnera). Im bardziej szczegółowo przekazane oczekiwania, tym większa szansa na wzajemne zrozumienie.

Bardzo pomaga praca nad sobą i pełna wyrozumiałości autorefleksja. Poznanie samego siebie i swoich oczekiwań przełoży się na jasne komunikaty, co ułatwi porozumienie w związku. Zacznijmy więc od analizy własnego życia, określenia swoich życiowych celów, wskazania wartości, którymi chcemy się kierować w życiu. Na czym ci zależy, a na co nie ma miejsca w twoim życiu? Zaopiekuj się sobą i swoimi potrzebami. To nie egoizm, a droga do lepszej i zdrowszej relacji z drugim człowiekiem.

Oddech przestrzeni, czyli zmiana z oskarżeń na aktywne słuchanie

Presja, ciągłe pretensje, rzucane w kierunku drugiej osoby zdania „Ty zawsze…! Ty nigdy…!” to generalizowanie odczuć drugiej osoby. Pamiętaj, że zarówno twój partner, jak i ty, jesteście złożonymi jednostkami. Postaraj się nie kategoryzować wszystkich zachowań drugiej osoby i nie wrzucać ich do „jednego worka”. Warto dać drugiej osobie przestrzeń na jego pracę nad sobą i samopoznanie. Może okazać się, że trudne zachowania partnera nie wynikają z niechęci do ciebie czy lenistwa, a na przykład z lęku czy niezaspokojenia pewnych potrzeb w przeszłości.

Staraj się oceniać zachowanie w obliczu konkretnej sytuacji zamiast wysnuwać osąd dotyczący całej osoby. Zamiast: „Jesteś wiecznie roztrzepana, mam tego dość!”, powiedz: „Wczoraj szukałaś kluczy pół godziny, przez co spóźniliśmy się na urodziny mamy. Było to dla mnie ważne, by być na czas”. Zamiast: „Jak zwykle mecz był ważniejszy!” możesz powiedzieć: „Miałam trudny dzień i bardzo bolała mnie głowa. Potrzebowałam odpoczynku, jednak nie mogłam się położyć, bo musiałam się zająć naszym dzieckiem. Dlatego było mi przykro, gdy poszedłeś na mecz do kolegi”.

Staraj się również słuchać, jakie komunikaty kieruje do ciebie twój partner. Umiejętność aktywnego słuchania pomoże w uniknięciu wzajemnego niezrozumienia. Przełoży się to na uniknięcie kłótni i większy spokój pomiędzy wami. Dopytuj o szczegóły opowieści drugiej osoby. Szczere zainteresowanie jest podstawą dobrej relacji.

Podczas pracy nad komunikacją w związku może pojawić się frustracja i poczucie niepewności – to dyskomfort spowodowany wprowadzaniem zmian we własnym zachowaniu. Jest to zjawisko w pełni naturalne. Oznacza przełamywanie utartych schematów i naukę poruszania się po nowym obszarze.

Poczucie humoru i wspólne przeżywanie

Relacja z drugą osobą nie musi oznaczać jednomyślności w każdej sytuacji. Związek można porównać do wspólnego rejsu – zarówno jedna, jak i druga osoba jest na pokładzie, zmierzają w tym samym kierunku, jednak każdy może zwrócić uwagę na różne aspekty podróży. Jedna osoba zachwyci się zachodzącym słońcem, natomiast druga może analizować, z jakich materiałów zbudowany został jacht. I nie ma w tym nic złego. To właśnie jest najpiękniejsze – że możemy uczyć się od siebie różnej wrażliwości i dzielić się z drugą osobą spostrzeżeniami.

Tym, co współcześnie przeszkadza w pełnym współodczuwaniu, jest nowa technologia. Odpowiednio wykorzystana może przynieść pewne korzyści w związku. Natomiast bagatelizowanie nadmiernego przywiązania do jej użycia może mieć negatywny wpływ na zdolność do komunikowania własnych potrzeb. Odłożenie telefonu podczas rozmowy twarzą w twarz czy podczas wspólnego posiłku jest z pewnością postawą pełną szacunku dla drugiej osoby. Warto więc wyrobić sobie zdrowe nawyki korzystania ze smartfonów w towarzystwie bliskich.

Pamiętaj, że komunikowanie własnych potrzeb nie zawsze musi się wiązać z najgłębszymi odczuciami i poważnymi tematami. Jednym ze sposobów poprawienia komunikacji w związku jest wprowadzenie elementu relaksu i humoru do relacji. Często przytłoczeni codziennymi troskami zapominamy o tym, że życie może być wypełnione małymi przyjemnościami. Dlaczego nie podzielić się z partnerem tym, co dla Ciebie oznaczają te słowa? Czy wiesz też, co sprawia radość tej drugiej osobie? Może warto czasem wejść na lżejszy ton rozmowy i zadbać o wspólne przeżycia? Co Cię rozśmiesza, a co bawi Twojego partnera? Odkrycie tych rejonów również jest drogą do poprawy komunikacji i zacieśnienia więzi. Wspólne realizowanie „małych przyjemności” rozładowuje troski dnia codziennego. Krok ten nie zastąpi oczywiście rzetelnej rozmowy na trudne tematy, ale może okazać się pomocny w powrocie do zorientowania na wspólne przeżywanie.

Pomoc psychoterapeutyczna

Wyrażanie swoich potrzeb w związku to proces, który wymaga zaangażowania. Czasem będzie oznaczać konfrontację z samym sobą, jednak właśnie taka konfrontacja oznacza początek zmian na lepsze.

Warto w tym celu skorzystać z porad terapeuty, który pomoże ukierunkować pracę nad sobą i relacją z drugą osobą. Podobnie konsultacja psychoterapeutyczna pary pomaga zobiektywizować problemy relacyjne – wskazać mechanizm budujący nieporozumienia i zredukować napięcie w związku, tworząc przestrzeń do eksperymentów z nowymi formami komunikacji.

Każdy zasługuje na związek, w którym obie strony w pełni wyrażają siebie i czerpią wzajemnie ze swoich doświadczeń.

Masz problem z właściwą komunikacją w związku? Skontaktuj się z Nami.

 

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *