W jaki sposób różnice charakterów w związku mogą wzmocnić miłość?
Różnice w związku – charakter, osobowość
Od lat trwa burzliwa dyskusja na temat tego, czy podobieństwa albo różnice w związku wzmacniają miłość. Zarówno jedno i drugie stanowisko znajduje sporo zwolenników, jak również przeciwników.
Charakter człowieka kształtuje się na podstawie wpływu środowiska. Inaczej ujmując – charakter kształtuje proces socjalizacji, któremu podlega człowiek.
Każdy z nas obraca się w różnym środowisku, otacza innymi ludźmi. Ci ludzie mają różne poglądy, przekonania. Każdy z nas otrzymał inne wychowanie, różne przekazy od rodziców. Okazuje się, że podobne poglądy czy wartości są inaczej rozumiane, inaczej interpretowane. Przykładowo, szczęście dla każdego może być zupełnie inną listą cech. Podobnie jest w przypadku postrzegania miłości, rodziny, szacunku czy lojalności.
Różnie charakteru w związku – ona i on, jak ogień i woda
Wchodząc w relacje często towarzyszy nam przekonanie, że wybieramy partnera z cechami, które uznajemy za wartościowe we wspólnym życiu. Najczęściej na początku znajomości rozumiemy się bez słów, często podobnie myślimy, podobnie chcemy, patrzymy w tym samym kierunku.
Zatem co się dzieje, gdy po latach wielu parom towarzyszy myśl, że w ogóle się nie rozumieją, mają inne wartości, inne plany czy cele? Co się dzieje z parami, które po latach zauważają różnice problemu?
Do gabinetu terapeuty trafiają przede wszystkim pary, które czują wypalenie w relacji i od dłuższego czasu nie mogę znaleźć zrozumienia. Pary, które czują się sfrustrowane, rozczarowane, pogubione, żyjące w poczuciu „że już nic nie da się zrobić”. Najczęściej osoby w związku skupione są na tym, co partner/partnerka robi „nie tak”, odczuwając jednocześnie niesprawiedliwość i krzywdę.
W takiej sytuacji ważne jest, aby odejść od perspektywy „On/Ona”, a przejść do perspektyw „Ja”. Warto zadać sobie następujące pytania:
- Jak to się stało, że wycofałam/em się z relacji, że nie podejmuje działań w trosce o partnera/partnerkę?
- Co musi się stać z mojej strony, abym chciał/a podjąć inne zachowanie?
- A może podejmuje tak dużo działań, że w ogóle nie ma przestrzeni dla mojego partnera/partnerki?
Warto wiedzieć, że różnice charakterów prawdopodobnie pojawiają się już od pierwszego dnia znajomości. Jednak przez ciekawość i fascynację, która towarzyszy nam szczególnie na początku znajomości, maskuje ona różnice charakterów, przez co możemy ich nie zauważyć.
Zakochanie to czas fantazji i zauroczenia. Jednocześnie jest to okres raczej wyobrażania sobie drugiej osoby, niż realne jej poznanie.
Co zrobić, by umocnić miłość, kiedy pojawia się niezgodność charakterów w związku?
Zdarza się, że ludzie lubią podobne rzeczy, na przykład wolą góry od morza, albo oboje chcą zamieszkać na wsi a nie w mieście. Mają podobne podejście do finansów, polityki, wychowania dzieci. Jednak w życiu każdej pary pojawią się obszary, kiedy dostrzega się pewne różnice, które z kolei prowadzą do konfliktów. Przykładem mogą być następujące sytuacje:
Ona woli wyjść z domu, on najchętniej siedziałby w fotelu przed tv.
Ona potrzebuje utrzymać w domu porządek, a on to totalny bałaganiarz.
Niezgodność charakterów – 10 porad na wzmocnienie związku
Warto pamiętać, że pary, które świetnie się dogadują wkładają w to sporo wysiłku. To codzienna praca nad relacją i wzajemne dbanie o nią. Oto, kilka porad – mogą pomóc parom, które uświadomiły sobie niezgodność charakterów, a chciałyby umocnić związek.
- Zwracajcie szczególną uwagę na potrzeby swojego partnera/partnerki. Nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień dbajcie o drugą połówkę i otaczajcie się wzajemną troską.
- Bądźcie odpowiedzialni za własne uczucia, ale i za uczucia drugiej osoby. Nie zapominajcie o empatii i zrozumieniu perspektywy drugiej osoby. Bądźcie gotowi na to, aby wysłuchać odmienne zdanie swojego partnera/partnerki na jakiś temat. Starajcie się zrozumieć jego perspektywę. Bądźcie otwarci na inne uwagi.
- Jeśli pojawia się konflikt, szukajcie kompromisu, rozwiązania. Nigdy nie zostawiajcie siebie w gniewie.
- Bądźcie dla siebie szczególnym wsparcie. Niech partner/partnerka wie, że w każdej sytuacji może liczyć na pomoc, na rozmowę, że zostanie otoczony troską.
- Niech związek będzie dla Was możliwością rozwoju, realizacji w różnych obszarach życia. Rozwijajcie swoje pasje, zainteresowania. Stawiajcie sobie wspólne cele i dążcie do ich realizacji.
- Zróbcie dla siebie coś miłego. Podejmujcie działania, które sprawią przyjemność partnerowi/partnerce. Działania, które wywołają uśmiech, radość.
- Pamiętajcie o jasnej a przede wszystkim otwartej komunikacji. Nie karzcie siebie milczeniem, jeśli dochodzi do różnicy zdań, konfliktu. Jeśli sytuacja wymaga tego, aby ochłonąć – zróbcie to, ale pamiętajcie, żeby potem szczerze i otwarcie porozmawiać o tym co Was zdenerwowało, zabolało.
- Nie bójcie się podejmować trudnych rozmów. Uczcie się rozmawiać ze sobą na wszelakie tematy. Dobra komunikacja to podstawa do zacieśnienia więzi.
- Okazujcie sobie czułość i bliskość emocjonalną. Doceniajcie siebie nawzajem miłymi słowami, drobnymi gestami, pocałunkami, itp.
- Budujcie wzajemny szacunek i lojalność oraz zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.
Kłótnię można przekuć w korzyść
Kłótnie w związku zdarzają się i będę dalej występować. To naturalna sytuacja. To właśnie kłótnie pokazują, że każda ze stron ma inne potrzeby, inaczej chce je realizować. Najczęściej podczas sprzeczki, zostają bardzo jasno i wprost wypowiedziane oczekiwania wobec partnera.
Warto usłyszeć, co mówi partner podczas kłótni. Jednak należy pamiętać, że kłótnia nie oznacza przyzwolenia na przekraczanie granic drugiej osoby (wyzwiska, wulgaryzmy, itp. ). Konstruktywna kłótnia jest potrzebna i pomocna, by różnice charakterów nie stały się utrapieniem a wzmocnieniem dla pary.
Pamiętajmy, że podobieństwa występują w każdej parze – często dotyczą tego, że wszyscy potrzebujemy czuć się ważni, potrzebni, docenieni, potrzebujemy uznania i troski, potrzebujemy wzajemności, partnerstwa, sprawiedliwości, poczucia bezpieczeństwa i tego, że jesteśmy wyjątkowi dla naszych partnerów :)
Różnice charakteru w związku można rozumieć dwojako. Są one albo budujące albo destrukcyjne dla związku. Jeśli nasze różnice charakterów na wzajem się uzupełniają tworząc idealną całość to dobrze, jeżeli jednak różnimy się nie tylko pod względem temperamentów, ale i oczekiwań co do związku i samych siebie to będą te różnice dzieliły dwie osoby. Bardzo ważne, aby patrzeć w jedną stronę i mieć wspólne cele, a także zwracać uwagę na potrzeby drugiej osoby. Niwelujemy wtedy zagrożenie rozstaniem czy rozwodem.