Dlaczego warto być optymistą Sensity.pl

Dlaczego warto być optymistą? Oto 5 powodów.

Optymiści to ludzie, którzy są bardziej zaangażowani w swoje zajęcia, częściej osiągają zamierzone cele, są bardziej zadowoleni z życia, mają lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlaczego? Ponieważ uważają, że przyszłość przyniesie im coś dobrego, więc wkładają więcej wysiłku, by to rzeczywiście osiągnąć.

Oto 5 powodów, dlaczego watro być optymistą:

1. Optymiści są zdrowsi

Podobne badania przeprowadzono w 142 krajach, wszędzie rezultat był ten sam – optymiści lepiej oceniają swoje zdrowie fizyczne i samopoczucie. Co więcej wyniki udowodniły, że pozytywnie nastawieni ludzie naprawdę są zdrowsi. Mają mniej problemów z sercem, układem krążenia oraz cholesterolem. Optymiści łatwiej zwalczają infekcje i żyją dłużej niż pesymiści.

2. Optymiści rzadziej się denerwują

Optymiści rzadziej się stresują, nie przejmują się drobnostkami. Ich ciała produkują mniej kortyzolu (hormonu stresu), dzięki czemu w trudnych sytuacjach doświadczają mniej negatywnych skutków stresu.

3. Optymiści lepiej sobie radzą w związkach

Badania potwierdziły, że pozytywnie nastawieni ludzie i ich partnerzy są zazwyczaj bardziej szczęśliwi w związku niż przeciętne pary. Statystyki sprawdzają się nawet, gdy tylko jedna osoba w związku to optymista.

4. Optymiści są bardziej zadowoleni z pracy

Ludzie o pogodnym usposobieniu wyżej oceniają swoją satysfakcję z pracy, zgłaszają mniej skarg. Inna, ważna prawidłowość – optymiści częściej awansują oraz częściej dostają nowe oferty pracy.

5. Optymiści to lepsi sportowcy

Nie chodzi tu o aspekty fizyczne, lecz o zapał i chęć zdobywania kolejnych osiągnięć. Badanie przeprowadzone na pływakach przez Martina Seligmana z Uniwersytetu w Pensylwanii stanowi interesujący przykład. Grupa sportowców została poproszona, aby popłynęła najszybciej, jak potrafi. Po przepłynięciu basenu sportowcom podano fałszywe czasy, dodając kilka sekund. Optymiści poczuli się zmotywowani i przy kolejnej próbie osiągnęli jeszcze lepsze czasy, zaś pesymiści popłynęli wolniej niż za pierwszym razem.

Co zrobić, aby patrzeć na życie optymistycznie?

Nad tą postawą można pracować. Powinniśmy postępować jak osoba o pozytywnym nastawieniu, nawet gdy nasz nastrój podpowiada co innego. Badania Suzanne Segerstrom z Uniwersytetu w Kentucky udowodniły, że dzięki trwaniu w tej postawie, będziemy mogli czerpać profity z optymizmu – satysfakcję i korzyści zdrowotne.

Czy interesują Cię inne ciekawostki na blogu Sensity.pl? Polecamy artykuł Perfekcjonizm – jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Tekst opracowała Agata Baca

*na postawie artykułu: Jessica Cassity, Happify.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *