Młodszy brat terroryzuje naszą rodzinę Sensity.pl

Mój młodszy brat terroryzuje naszą rodzinę.

Dzień dobry! Mam pewien problem, otóż mama i ja jesteśmy terroryzowane przez mojego 12-letniego brata. Bije nas i czuje się panem domu. Nie chce się uczyć. Mama musi go prosić o odrabianie zadań domowych. Natomiast, gdy mama chce mu zabrać pilota i schować, aby miał karę, zaczyna się bójka i dochodzi do pobicia mojej mamy. Mama próbowała już rożnych sposobów np. chodziła z bratem do psychologa, ale to nie działa.

Proszę o poradę, Ala

Witam,

Trudno mi się odnieść do Twojego pytania, ponieważ nie mam wystarczającej ilości informacji. Nie wiem w jakim jesteś wieku, co robisz, co robi Wasza mama. Zastanawiałam się też co się dzieje z Waszym tatą. Zastanawiałam się co się dzieje w Waszym domu w chwilach, gdy nie ma sytuacji konfliktowych. Na podstawie kilku zdań, które napisałaś trudno o diagnozę i receptę.

Rozważam jednak, czy nie pomogłaby w Waszej sytuacji terapia rodzinna. Zgodnie z koncepcją rodziny jako systemu, w którym poszczególne jego części są od siebie zależne, dziecko najczęściej prezentuje objawy, a swoim zaburzeniem (np. zaburzeniem zachowania) ujawnia problemy rodzinne. Często istnieje potrzeba udziału całej rodziny w leczeniu, aby można było dokonać zmiany jakości życia i tym samym przynieść ulgę zarówno dziecku, jak i całej rodzinie.

Czy jest to odpowiednia forma pomocy dla Was – być może. Myślę, że terapeuta rodzinny spotykając się z Waszą rodziną na konsultacjach mógłby to określić.

Autor: Agnieszka Lorek-Groniewska 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *