Jak być asertywnym w związku?
Asertywność jest cenną umiejętnością, która pozwala nam wyznaczać tak ważne dla nas granice. Stanowi kluczowy element w budowaniu relacji z innymi, dając tym samym przestrzeń dla naszych potrzeb. Świadomość o nich i ich egzekwowanie jest w istocie budulcem zdrowego poczucia własnej wartości.
Dlatego też w dalszej części tekstu, opisze więcej o tym, skąd się biorą problemy z asertywnością w związku i czy można nauczyć się bycia bardziej asertywny. Zapraszam do dalszej lektury.
Kiedy w związku brakuje asertywnych zachowań…
Wiele osób ma trudności z wyrażeniem czy obroną własnego zdania. Poszanowanie naszych indywidualnych potrzeb wydaje się problematyczne, szczególnie w stosunku do ludzi z którymi stworzyliśmy głębszą więź. Pojawiają się wówczas uczucia i emocje, które w znacznym stopniu wpływają na nasze decyzje. Trudniej wtedy zamanifestować ewentualny sprzeciw, niż w stosunku do obcych nam osób.
Zwłaszcza relacje romantyczne bywają w tym obszarze dość skomplikowane. Stworzenie silnego i zdrowego związku wymaga pracy obu stron, które powinny umieć wzajemnie wykazywać asertywne zachowania. Jeśli jedna z nich ma kłopot z ich wyrażaniem, warto zbadać gdzie leży przyczyna. Jeśli odnajdziemy źródło tych problemów, łatwiej będzie przeanalizować popełniane błędy i dokonać zmian w tym zakresie. Być może pomocne będzie nawet wsparcie psychologa, który pomoże w ich zrozumieniu i przepracowaniu.
Co może być przyczyną problemów z asertywnością w związku?
Strach przed stawianiem granic
Czy to w przypadku związków czy nie, stawianie własnych granic zaczyna się od nas samych. Trzeba zrozumieć, iż świadomie lub podświadomie, w tym zakresie kierują nami złożone emocje. Bywa, że jest to strach przed byciem ocenianym – przekonanie, iż nie powinniśmy sprawiać kłopotów, lecz zadowolić wszystkich wokół.
Ta głęboka obawa przed narażeniem się, krytyczną oceną, mogła zostać zaszczepiona nam już w dzieciństwie. Bo w domyśle – jeśli tylko zrobimy coś wbrew czyjejś woli, będziemy musieli ponieść nieprzyjemne konsekwencje. W kontekście relacji może być to przeświadczenie, iż jeśli za bardzo się sprzeciwimy i nie postąpimy zgodnie z wolą partnerki/partnera, narazimy się na ryzyko rozstania. Warto od razu podkreślić, iż żadna zdrowa relacja nie powinna bazować na nieustannym widmie utraty, gdyż jest to toksyczny mechanizm przywiązania.
Niskie poczucie własnej wartości
Inną przyczyną problemów z asertywnością może być niskie poczucie własnej wartości. Przeświadczenie, iż nie zasługujemy na ukochaną/ukochanego, jesteśmy niewystarczający. Wtedy bycie w związku bywa postrzegane jako dar, który za wszelką ceną należy utrzymać. Nawet za cenę nie spełniania własnych potrzeb. Wydaje się wtedy, iż nie zasługujemy na nic lepszego. W rezultacie podtrzymujemy relację, ale głęboko w środku jesteśmy niespełnieni i nieszczęśliwi. Dlatego też kluczowym jest, by wsłuchać się w siebie i postarać się wyrazić to co nas unieszczęśliwia.
Jak być bardziej asertywnym?
Komunikowanie własnych potrzeb
Komunikowanie potrzeb najlepiej prowadzić w naturalny i łagodny sposób. Praca nad sobą w tym aspekcie nie powinna polegać na diametralnej zmianie podejścia oraz wysyłaniu nagłych komunikatów w stylu: „Od teraz mówię co myślę, więc nie podoba mi się to i to, od teraz masz tak nie robić”. W przypadku większości problemów między dwojgiem ludzi, pierwszym doraźnym lekarstwem jest szczera rozmowa. Przedstawienie własnego punktu widzenia jest równie ważne, jak usłyszenie drugiej strony. Nie oceniajmy od razu, otwórzmy się na dyskusję i dialog. Dajmy szansę poznać naszą opinię i skonfrontujmy wzajemne odczucia.
Zaufaj sobie i swoim emocjom
Zawsze jednak istotnym jest, aby zaufać sobie. Wsłuchajmy się w siebie, postarajmy się uszanować nasze potrzeby tak, jak staramy się szanować drugą stronę. Bądźmy w kontakcie z naszymi emocjami. Dostrzeżmy własne pragnienia, sprawdźmy jak sami czujemy się w związku, a co dokładnie nam przeszkadza. Nie ignorujmy naszych uczuć, nie bagatelizujmy i wreszcie – wyrażajmy wątpliwości. Nie oczekujmy, iż inni będą nam czytać w myślach – komunikujmy o nich na bieżąco.
Budowanie wewnętrznej pewności siebie
Postarajmy się również zacząć budować wewnętrzną pewność siebie. Nie warunkujmy naszej wartości czyjąś opinią. Wystawiajmy się na krytykę, jeśli takowa się pojawi. Jest to nieuniknione w procesie walki o własne granice. Starajmy się wówczas nie reagować emocjonalnie, unosząc się dumą czy zamykając się w sobie. Bądźmy gotowi na to, iż zawsze mogą paść słowa niezadowolenia, a my nie jesteśmy w stanie zawsze i wszystkim dogodzić. Akceptacja tego faktu jest bardzo ważna.
Samoakceptacja i otwartość
Droga do bycia asertywnym w związku prowadzi poprzez doskonalenie samoakceptacji oraz praktykowanie otwartości na potrzeby własne i innych na tym samym poziomie. To także wzajemna współpraca, polegająca na praktykowaniu otwartości i sztuce kompromisów. Jest to jeden z wielu kroków do budowania zdrowych relacji. Wymaga sporo niezbędnych działań, które w rezultacie pozwolą nam wreszcie poczuć szczęście, jakiego nam brakuje.
Pomoc psychoterapeuty w budowaniu asertywności
Uświadomienie sobie czego i w jakiej formie potrzebujemy, jest uwalniające i tym samym sprawia iż zaczynamy dostrzegać własne ja. Jeśli stwierdzimy, iż potrzebne będzie nam dodatkowe wsparcie w postaci osoby, która nas umiejętnie przez nie poprowadzi – nie bójmy się skorzystania z pomocy specjalistów, takich jak np. psychoterapeuta.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!