Kryzys wieku średniego Sensity.pl

Paweł Jurczyk w wypowiedzi dla magazynu Logo tłumaczy jak przebiega kryzys wieku średniego u mężczyzn.

Kryzys wieku średniego przebiega bardzo podobnie do reakcji na stres, choć oczywiście przebieg jest sprawą indywidualną:

  1. Zaczyna się zwykle od jakiejś dolegliwości – czasem fizycznej, czasem psychicznej. Czujesz, że życie traci smak. Czasami dosłownie – przestaje ci smakować to, co kiedyś. To pierwsze sygnały frustracji.
  2. Potem następuje faza protestu – czas czytania poradników, rozmawiania z kolegami, niby żartem, o dręczących nas problemach.
  3. Zaczynają się objawy chorobowe – Często istniejące już wcześniej, ale ignorowane w zawodowym biegu. Nagle na przykład siada kręgosłup.
  4. Zaprzeczanie – Ja i starzenie? Bujda! To tutaj pojawiają się desperackie próby odmłodzenia się, powrotu do „lat chwały”. U niektórych ta faza nie mija. To na przykład 80-latkowie, którzy nabierają ochoty na dziecko.
  5. Pogodzenie się z faktami – Mówisz sobie „no tak, nie mam już 20 lat i nie muszę udawać młokosa”. Akceptujesz siebie takim, jakim jesteś. Napięcie i lęki ustępują.

Cały artykuł można pobrać klikając tu (pdf)

Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.