Mój partner ma depresję. Jak przekonać go do wizyty u specjalisty Sensity.pl

Mój partner ma depresję. Jak przekonać go do wizyty u specjalisty?

Witam! Mój partner ma depresję, przyznał to nawet sam ostatnio. Zamyka się w pokoju, nie chce z nikim rozmawiać. Całymi dniami leży i ogląda filmy. Nie ma na nic siły.  Zwolnił się z pracy. Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Jak nakłonić go do wizyty u specjalisty? Jakich słów użyć, by go nie urazić? Jaką przyjąć postawę? Bardzo proszę o pomoc!

Amelia

 

Pani Amelio,

Na początku listu zaznaczyła Pani, że partner ma depresję. Domyślam się, że jest to Państwa subiektywna opinia, która nie jest poparta diagnozą odpowiedniego specjalisty. Oczywiście depresji nie można wykluczyć, ale do tego, aby to stwierdzić konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą bądź z psychoterapeutą.

Zachęcam Panią do szczerej i konkretnej rozmowy z chłopakiem. Ta sytuacja na pewno wpływa również na Pani samopoczucie, funkcjonowanie oraz na Wasz związek. Jak powinna wyglądać taka rozmowa? Warto, aby Pani się zastanowiła jak zachowanie partnera wpływa na Panią oraz jakie emocje wywołuje. Podczas rozmowy byłoby dobrze, gdyby go Pani poinformowała o tym, jakie uczucia towarzyszą Pani w związku z jego chorobą. Proszę skupić się na faktach i nie oceniać partnera. Pani jest gotowa pomóc, dać wsparcie w tej sytuacji – to też warto powiedzieć partnerowi.

Depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć, tak samo jak nadciśnienie tętnicze, czy zapalenie płuc. Podstawą leczenia depresji jest psychoterapia. Niechęć do leczenia związana z objawami choroby (brak wiary w poprawę) oraz ze wstydem związanym z reakcją otoczenia (zwłaszcza u mężczyzn) nie ułatwiają sprawy. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku nieleczonej depresji objawy stopniowo narastają. Stan takiej osoby pogarsza się, co wpływa również niekorzystnie na bliskie osoby.

To, co może Pani robić, to przedstawiać swój punkt widzenia, ze swoimi obawami, ale również z konsekwencjami jego zachowań, które jest Pani trudno zaakceptować oraz spróbować ustalić kompromis. W związku ważne są potrzeby obu stron i obie strony powinny czerpać ze związku satysfakcję. Dlatego nie można w tym wszystkim zapomnieć o sobie. Może zdarzyć się, że Pani również będzie potrzebowała wsparcia, ponieważ choroba partnera może powodować bezsilność, czy złość. Warto wtedy udać się do psychoterapeuty, bądź porozmawiać z kimś bliskim. Trzymam kciuki, pozdrawiam.

 

Skutecznie pomagamy osobom cierpiącym z powodu depresji, także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *