Dlaczego warto nauczyć się słuchać, co mówi Twoje ciało

Jak poznać siebie samego i mądrze o siebie zadbać?

Aby poznać siebie warto nauczyć się słuchać własnego ciała.

Człowiek to nie tylko umysł, psychika, emocje, ale również ciało. Ciało to ważna część. Kiedy zaczynamy słuchać naszego organizmu, czyli kontaktujemy się z własnym ciałem, to często coś co było dla nas niezrozumiałe, staje się oczywiste. Problem w tym, że w codziennym życiu przestajemy ufać naszym ciałom, robimy z naszego mózgu niekwestionowany autorytet w każdej dziedzinie życia.

Ludzie, którzy są odcięci od własnego ciała, zablokowani, usztywnieni mają kłopot ze znalezieniem swojego miejsca na świecie, ponieważ nie dopuszczają do siebie swoich prawdziwych pragnień. Osoby te koncentrują się jedynie na swoim umyśle tzn. myśleniu, planowaniu, logice, itd. Nie mają świadomości, co ciało do nich mówi i jakie są jego potrzeby. Z reguły odczuwają ciało dopiero wtedy, kiedy coś ich boli albo kiedy są spięci.

A czy Ty masz świadomość posiadania głowy, kiedy Cię ona nie boli? Czy wiesz kiedy Twoje ciało chce odpocząć, a kiedy ćwiczyć? Kiedy pracować do późna, a kiedy zasnąć, a nie pić kawę dla sztucznego pobudzenia? Kiedy zjeść? Kiedy zrobić coś dla przyjemności, a nie dla osiągania celu?

Co to znaczy słuchać naszego ciała?

To znaczy spojrzeć na cały obraz naszego ciała, na to jak się czujemy w danej chwili – TU i TERAZ, zrozumieć co w związku z tym nasze ciało chce nam przekazać.

Oto sygnały naszego ciała, których należy słuchać każdego dnia:

  • Czujemy energię, czy zmęczenie?
  • Jak śpimy? Jesteśmy senni, czy wyspani?
  • Czy odczuwamy jakieś bóle głowy, kości, stawów, itp.?
  • Jaki jest nasz oddech? Głęboki i świadomy, czy płytki i przyspieszony?
  • Jak czujemy się psychicznie? (Jakie czujemy emocje? Jaki mamy nastrój? Motywację? Co z naszą koncentracją uwagi?)
  • Czy czujemy jakieś napięcie, stres? (nerwowe odruchy, bóle serca, uczucia gorąca, napady głodu, itp.)
  • Czy jesteśmy zrelaksowani i czujemy spokój?
  • Jakie jest nasze spojrzenie na świat?

Nasze doświadczenia od narodzin do dziś są nie tylko osadzone w naszym umyśle, ale też w ciele, to tak zwana pamięć ciała. Na przykład jeśli byliśmy karani w dzieciństwie to nasze ciało jakoś na to reagowało – uginało się, oddech się zmieniał, krew zaczynała szybciej krążyć. To wszystko ukształtowało naszą sylwetkę, ruch, gestykulację, ekspresję. Chcąc odkryć prawdę o nas samych, czyli zrozumieć skąd się biorą nasze reakcje somatyczne i fizyczne, warto jest nauczyć się słuchać własnego ciała. W ten sposób dowiemy się jak umiejętnie o siebie zadbać. 

Ciało w procesie psychoterapeutycznym. Dlaczego warto “pracować” z ciałem?

Główna zaleta pracy z ciałem to możliwość kontaktu ze sobą, korzystanie z całego swojego potencjału (a nie tylko z myślenia i przeżywania), dzięki czemu możemy dążyć do harmonijnego, pełnego rozwoju. Dzięki temu, że słuchamy własnego ciała, poznajemy siebie, swoje potrzeby, zaczynamy ufać sobie, dajemy sobie prawo do bycia sobą  oraz uczymy się jak dbać o siebie we właściwy sposób.

Szanowanie własnego ciała jest konieczne, aby reagować na sygnały wysyłane przez organizm, tym samym prowadzić zdrowe i świadome, czyli szczęśliwe życie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *