Jak panować nad emocjami? 6 sprawdzonych wskazówek
Emocje towarzyszą człowiekowi od chwili jego narodzin. Wszyscy, bez wyjątku, doświadczamy emocji – choć każdy z nas na swój sposób, troszkę inaczej. Są nam potrzebne między innymi do tego, by wyrazić to co czujemy, z czym mamy trudność, by rozładować napięcie, do zachowania wewnętrznej równowagi.
Zdarza się jednak tak, że doświadczamy trudnych emocji, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Pojawia się frustracja, krzyk, padają słowa lub podejmujemy działania, których później możemy żałować. Bądź odwrotnie – szczelnie zamykamy wszystkie emocje w sobie, przez milczenie czy ciche dni.
Jak zatem umiejętnie panować nad emocjami, by nie tłumić ich w sobie i nie ranić swoim zachowaniem innych? Przyjrzyjmy się naszym emocjom i jak mądrze nimi zarządzać. W dalszej części tekstu, zaproponuję 6 prostych wskazówek, które Ci w tym pomogą.
Dlaczego emocje są ważne?
Emocje są ważne i potrzebne w życiu człowieka. Są pewnym nośnikiem informacji o nas samych, ale też o otaczającym nas świecie, o tym jak odnajdujemy się w pewnych sytuacjach. Emocje skrywają w sobie cenne informacje o nas – radość daje możliwość na podzielnie się pozytywnymi doświadczeniami, złość często sygnalizuje nam przekraczanie naszych granic, strach chroni nas przed niewłaściwymi działaniami, smutek czy płacz pozwala na znalezienie ujścia poczucia krzywdy, straty.
Niestety, czasami zdarza się tak, że mamy problem z emocjami – tłumimy je, maskujemy, uważamy za słabość, unikamy ich, nie potrafimy ich okazać.
Problem z wyrażaniem emocji – skąd się bierze?
Wielu z nas z okresu swojego dzieciństwa nauczyło się doskonale tłumić emocje – często okazywanie złości czy płaczu jest karane przez rodziców, nieakceptowane przez otoczenie.
Często wmawia się też dzieciom, że okazywanie emocji to słabość, a płacz czy złość to złe emocje. Kiedy dziecko chce porozmawiać z rodzicem o tym co go trapi, o swoich emocjach, często czuje się niezrozumiane, mało ważne – bywa tak, że rodzice wyśmiewają emocje dziecka, nie biorą ich na poważnie, ale niekiedy sami nie wiedzą, jak poradzić sobie z ładunkiem emocjonalnym dziecka, bo to ich przerasta.
Zdarza się też tak, że rodzice nie widzą w dziecku osoby, która ma prawo do doświadczania różnych emocji, która dopiero co poznaje emocje i uczy się ich. Często nie akceptują trudnych emocji dziecka – złość, gniew, żal – oczekując od niego konkretnych, zachowawczych postaw. A dziecko uczy się okazywania emocji i tego jak sobie z nimi radzić właśnie poprzez obserwację swoich rodziców, bliskich.
W konsekwencji takie tłumienie emocji negatywnie odbija się na kolejnych etapach naszego życia, wpływa negatywnie na naszą psychikę, na funkcjonowanie w społeczeństwie i może prowadzić do nawarstwiania się problemów emocjonalnych – takich jak problem z samooceną, wyrażaniem własnych opinii, lub niekontrolowanego wybuchu emocji w najmniej oczekiwanym momencie.
Maskowanie emocji to technika, która w tych czasach została doskonale opanowana. Ludzie potrafią świetnie maskować strach, poczucie winy, wstyd. Chyba każdy z nas doświadczył w swoim życiu sytuacji, w której starał się ukryć pewne emocje albo zgodził się na coś wbrew sobie. Zaprzeczamy własnym emocjom. Zamykamy je szczelnie w nas, tak, że wszystko kipi i krzyczy w środku.
Depresja, zespół Aspergera, Autyzm, choroby przewlekłe czy zaburzenia osobowości wpływają na funkcjonowanie naszych emocji. Bywa też tak, że z uwagi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, nasze emocje nie działają tak, jak należy.
Jak panować nad emocjami?
Emocje nie są szablonem bycia idealnym. Emocje to emocje. Wszystkie są potrzebne – nie możemy ich podzielić na dobre czy złe. Dobrze jest je rozpoznawać, być świadomym ich istnienia i przeżywania.
Oto 6 prostych wskazówek, które naprowadzą Cię na to, jak umiejętnie panować nad emocjami.
Daj sobie czas
Jeśli doświadczamy trudnych dla nas emocji, warto dać sobie czas. Jeśli potrzebujesz wyjść, by ochłonąć lub po prostu potrzebujesz chwili dla siebie – pozwól sobie na to. Jeśli sytuacja Ci na to pozwala, przejdź się. Jeśli nie masz dużo czasu – daj sobie chwilę na odliczanie w myślach lub skoncentruj się na oddechu.
Trudno jest podejmować decyzje, kiedy doświadczamy silnych emocji, dlatego ważne jest aby wykorzystać czas, który mamy.
Poznaj swoje emocje
Przez całe życie doświadczamy przeróżnych emocji, dlatego tak ważne jest by je poznać i zrozumieć gdzie jest ich źródło. Czy na nasze emocje mają wpływ określone sytuacje, osoby, doświadczenia z przeszłości? Warto też zastanowić się z jakimi emocjami najczęściej mamy problem.
Można to wszystko spisać na kartce i znaleźć pewne powiązania, które pozwolą nam lepiej poznać swoje emocje. Poznanie emocji, pozwoli na ich zrozumienie i zaakceptowanie.
Rozmawianie o emocjach
Doświadczanie trudnych emocji często wpływa na naszą komunikację i może prowadzić do nieporozumień w relacji. Dlatego ważne jest, by pracować na swoją komunikacją, nad rozmawianiem o emocjach. Jeśli zmagamy się z trudnymi dla nas emocjami, warto o tym mówić – nazywać emocje, komunikować je wprost.
Wprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych
Trening uważności (mindfulness), medytacja, ćwiczenia oddechowe, przywoływanie pozytywnych skojarzeń/obrazów – to metody relaksacyjne, które pozwolą na wyciszenie, rozluźnienie, a przede wszystkim na poczuciu kontroli nad własnymi emocjami.
Kiedy czujemy, że emocje nas przytłaczają, warto znaleźć czas dla siebie i wykonać proste ćwiczenie oddechowe. Znaleźć pomieszczenie, gdzie będziemy czuli się swobodnie, gdzie można usiąść lub położyć się. Wówczas należy zamknąć oczy i skoncentrować się tylko na spokojnym, głębokim oddychaniu. Można wyobrazić sobie, że moment wydychania związany jest z wypuszczaniem trudnych emocji, pozbywaniem się całego napięcia. Zaś moment wdychania kojarzyć z napełnianiem siebie spokojem, na rozluźnianiu.
Praca z własnym oddechem czy też ciałem, poprzez różnego rodzaju ćwiczenia rozluźniające (np. joga), pozwalają na lepsze poznanie siebie, własnego ciała, tego jak reaguje ono na sytuacje stresujące i w jaki sposób można zniwelować napięcie emocjonalne.
Zadbaj o swój styl życia
Brak snu, brak ruchu, niezdrowa dieta, niedobry witamin, choroby – to wszystko wpływa na nas, na nasze samopoczucie i może prowadzić do trudności w radzeniu sobie z emocjami. Dlatego ważne jest abyśmy dbali o swoje zdrowie – zarówno psychiczne, emocjonalne jak i fizyczne.
Wszelka aktywność fizyczna dostarcza naszemu organizmowi endorfin, a to sprawia, że lepiej się czujemy. Taniec, spacer, bieganie, jest tak wiele możliwości ruchu, że każdy z nas może znaleźć coś, w czym będzie czuł się dobrze.
Spacer na świeżym powietrzu, pozwala doskonale oczyścić nasz umysł, uporządkować swoje myśli i emocje. To doskonały sposób na zrelaksowanie się, na przyjrzenie się swoim emocjom.
Nie należy zapominać też o wypoczynku czy o odpowiedniej ilości snu – nasz organizm musi mieć czas by się zregenerować. Jeśli zaniedbamy ten aspekt, wpłynie to nasze samopoczucie, na zwiększenie rozdrażnienia, a to skutkuje podatnością na wybuchy złości, nadmierny stres.
Pomoc psychoterapeuty
Często nie panujemy nad emocjami ponieważ mamy nieprzepracowane problemy, traumy, konflikty, złe doświadczenia. Sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z bagażem trudności. Tłumimy emocje, maskujemy, nie potrafimy z nimi funkcjonować, nie potrafimy ich wyrażać. Wówczas warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który przede wszystkim pomoże przepracować problemy i zrozumieć emocje.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!