„Nie przestaniesz jeść ciastek.” - czyli jak zmienić się bez większego wysiłku?

„Nie przestaniesz jeść ciastek.” – czyli jak zmienić się bez większego wysiłku?

„Nie przestaniesz jeść ciastek.” – zasada Heisenberga – na podstawie wykładu David. R. Hawkinsa.

Zapewne każdy z nas próbował motywować się do zmiany niepożądanych nawyków w następujący sposób: od poniedziałku nie jem słodyczy, od jutra skończę z marnowaniem czasu na przeglądanie FB i zacznę czytać książkę, od nowego roku będę biegać, przestanę krzyczeć, przeklinać itp. Niestety niewiele z tych postanowień udaje się zrealizować.

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ łatwiej jest podążać starą sprawdzoną drogą niż włożyć wysiłek w coś nowego.

Kiedy chcesz zmniejszyć ilość ciastek, które zjadasz każdego dnia od 20 lat, nie przestaniesz tego robić powtarzając: „Pewnego dnia przestanę jeść ciastka”. Okłamujesz się tylko. Jeśli jadłeś 50 ciastek każdego dnia przez ostatnie 20 lat, nie przestaniesz tego robić ot tak. Dlatego też nie sensu nadwyrężać swojej pozornej silnej woli, ponieważ wywoła to tylko poczucie winy i porażki.

A więc jak zmniejszyć wysiłek, żeby nie pojawiła się niechęć, która wyzwala w nas opór przed zmianą? Należy skierować naszą uwagę na problem, aby ten zaczął się automatycznie zmniejszać.

Co więc trzeba zrobić?

Trzeba rozpocząć liczenie, ile ciastek codziennie zjadasz, ale nie starając się niczego z tym robić. Tylko obserwować, liczyć i zapisywać. Nic więcej! A więc każdego wieczora notujesz: Poniedziałek 50 ciastek, wtorek 38, środa zły dzień 55 itp. Pamiętaj, żeby nic z tym nie robić, w tym cała rzecz! Chodzi o to, by sobie odpuścić, natomiast ludzie ciągle się z czymś zmagają i zmagają.

Pewnego dnia sobie odpuszczasz i wszystko zaczyna układać się samo, więc chce żebyś po prostu zwrócił na to swoją uwagę. Notuj, ile razy dziennie robisz wszystko czego w sobie nie lubisz np. krzyczysz na swoje dziecko, denerwujesz się na ludzi, przeklinasz. Śledź to i rób to z uwagą. Każdy może to zrobić, już zauważyłeś, że przeklinasz czy jesz ciastka i dlatego się tym przejmujesz. Więc jesteś też w stanie to zauważyć i notować.

Co się stanie?

Bez wysiłkowo, dzięki Twojej intencji, zacznie działać zasada Heisenberga: „Świadomość sama z siebie zacznie zmniejszać to zjawisko.” Pod koniec miesiąca liczba ciastek spadnie do 13, w następnym miesiącu lub za dwa do 6, aż w końcu powiesz: „Nie potrzebuje już jeść ciastek.” Wszystko to dzieje się bez wysiłku, nie musisz walczyć ani pokutować, pokonywać siebie, czy manipulować sobą za pomocą poczucia winy. Po prostu zauważaj to co robisz, a jeśli to zauważysz to bez wysiłkowo zacznie działać zasada Heisenberga. Dzięki twojej uwadze i intencji. To jest łatwe, ale unikasz tego, tylko dlatego, bo wydaje Ci się, że to wymaga wysiłku.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *