Jak rozmawiać z partnerem chorym na depresję?

Jak rozmawiać z partnerem chorym na depresję?

Każdy człowiek miewa takie momenty w życiu, kiedy najchętniej nie wstawałby z łóżka, został w domu i leniwie spędził czas z książką czy oglądając ulubiony serial.

Kiedy to się dzieje sporadycznie, a na co dzień mamy chęć działania, odczuwamy przyjemność i jesteśmy zmotywowani, to takie jednodniowe lenistwo nie jest niczym złym.

Często towarzyszy przekonanie, że depresja jest wynikiem lenistwa czy złej woli. To błąd!

“Wśród osób chorujących na depresję 40-80% chorych ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze, aż 15% chorych skutecznie odbiera sobie życie. Każdego roku 1 milion osób na świecie ginie z powodu depresji. Codziennie z powodu depresji umiera 3 800 osób. Co 40 sekund na świecie zabija się człowiek.” (Forum Przeciw Depresji)

Komunikaty typu: Weź się garść; Dasz radę; Nie leń się – świadczą raczej o niezrozumieniu istoty depresji. Są komunikatami, które nie pomogą pozbyć się depresji , ale też nie niosą pomocy osobie chorej.

W tym artykule, Drogi Czytelniku, podpowiem Ci jak być wsparciem dla osoby chorej na depresję, w jaki sposób rozmawiać, co robić, by nieść pomoc, otuchę. Zapraszam do dalszej lektury.

Co możemy robić i mówić, kiedy bliska osoba zachoruje na depresję?

Po prostu towarzyszyć. Wspierać obecnością. Bez oceny, krytyki, bez narzekania. Akceptować to, że ktoś jest w gorszej formie. Zachęcać do aktywności, wspólnego zjedzenia śniadania. Wyjścia na krótki spacer.

Ważne są słowa

Mów:

  • Jestem przy Tobie.
  • Możesz na mnie liczyć.
  • Jesteś dla mnie ważna/y.
  • Jestem gotów pomóc.

Gesty życzliwości

Nie chodzi o wielkie i spektakularne zachowania. Chodzi o te drobne, codzienne, które są wyrazem troski, opieki i miłości. Czasami wystarczy filiżanka herbaty, czy ulubiony batonik, albo uśmiech na dzień dobry.

Docenianie

Depresja odbiera motywację i energię do działania. Odbiera przeżywanie przyjemności z aktywności, które do tej pory były źródłem dobrych uczuć. Bywa, że najdrobniejsze czynności jak wstawanie z łóżka, ubranie się czy przygotowanie posiłku wymagają od osoby chorej ogromnego trudu.

Warto wspierać, doceniać, wyrażać swoją akceptację i zrozumienie dla osoby chorej.

Poszukanie wsparcia, pomocy

Jednocześnie ważne, aby rozmawiać o tym, jak istotne jest, aby osoba chora podjęła leczenie.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż połączenie farmakoterapii i psychoterapii (terapii poznawczo-behawioralnej) daje najlepsze efekty jako metoda leczenia depresji. Dlatego jeśli rozpoznajesz u osoby bliskiej objawy depresji traktuj sytuacje jako ważną.

Podziel się swoimi obserwacjami. Mów o tym co myślisz, czego się obawiasz, co czujesz. Nie oceniaj, nie krytykuj, okaż wsparcie i swoją troskę. Jeśli osoba bliska nie chce zgodzić się na kontakt z lekarzem lub psychoterapeuta – zrób to Ty! Umów się na wizytę. Dowiedz jak być wsparciem dla bliskiej Ci osoby, jakie zachowania powinny Cię zaniepokoić i co wtedy robić.

Zbudowanie poczucia bezpieczeństwa daje spokój i pozwala odzyskać równowagę wewnętrzną, a wtedy pomoc drugiej osobie będzie realna i efektywna.

Skutecznie pomagamy w diagnozowaniu i leczeniu depresji. Skontaktuj się z Nami!

 

3.9/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

1 komentuj
  1. Julia
    Julia says:

    Bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł. Poruszone w nim tematy pomogą w odbudowaniu relacji z partnerem i pozwolą spojrzeć na wiele aspektów z innej strony.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *