Jak dbać o stabilność emocjonalną?
Obecność wielu typów osobowości ukazuje, jak różnimy się pod względem operowania własnymi emocjami. Pośród nas spotkamy osoby wysoce emocjonalne, bądź te z natury spokojne i opanowane. Swój udział w kształtowaniu naszego temperamentu w pewnym stopniu ma genetyka, niemniej od momentu osiągnięcia dojrzałości, najważniejszą rolę odgrywają nasze własne decyzje, nawyki oraz schematy, w których funkcjonujemy.
W końcu to nasze działania definiują jacy jesteśmy, jak odnajdujemy się w zwykłej codzienności, a jak radzimy sobie w sytuacjach życiowo ciężkich i stresujących. Brak stabilności uczuciowej może wyrządzić wiele szkód, dlatego wypracowanie i utrzymanie jej jest bardzo ważne dla dbania o własne zdrowie psychiczne.
Równowaga emocjonalna – co to właściwie znaczy?
Równowaga emocjonalna to przede wszystkim sztuka wsłuchania się w siebie. To zdolność do odczuwania emocji, w taki sposób, aby nami nie rządziły.
Osoby stabilne charakteryzuje, właściwie rozumiana, kontrola nad emocjami. W żadnym razie nie oznacza to dążenia do utraty kontaktu z uczuciami. Niezależnie od tego czy są pozytywne, czy negatywne, osoby te nie starają się ich tłumić czy ignorować. Nie uciekają przed nimi, a podejmują próbę zaakceptowania, wiedząc, iż zawsze mówią nam one coś wartościowego. Taka postawa pozwala radzić sobie z trudnymi przeżyciami oraz wyzwaniami, jakie na naszej drodze stawia życie. Nadaje ona także zdrowej perspektywy, potrzebnej do znoszenia wszelkiego rodzaju przeciwności losu.
Dlatego też, jedną z najważniejszych korzyści płynących z doskonalenia wewnętrznej równowagi, jest to, że toruje ona drogę do niezależności. Z drugiej strony warto zauważyć, że ciągłe balansowanie pomiędzy negatywnymi, a pozytywnymi emocjami potrafi być niezwykle wyczerpujące. Nie tylko dla nas samych, także dla naszych bliskich, bowiem poziom naszej stabilności ma ogromny wpływ na relacje międzyludzkie. Wewnętrzne rozchwianie może powodować trudności z wykonywaniem nawet zwykłych zadań.
Jak zadbać o stabilność emocjonalną?
Nie tłum w sobie emocji
Aby poradzić sobie z uporządkowaniem emocji, w pierwszej kolejności powinniśmy pozwolić sobie na kontakt z nimi. Unikanie doświadczania bólu i negatywnych odczuć wydaje się wygodne, ale nie jest dobre dla samopoczucia. Tłumienie w sobie przeżyć, które nas dotykają w efekcie sprowadzi jeszcze więcej kłopotu, bowiem ignorowanie nie sprawi, że znikną. Będzie miało to też negatywny wpływ na nasze ciało, które odzwierciedla to co dzieje się w naszej głowie.
Postarajmy się więc uwzględnić w swoim dniu chwilę dla siebie, moment w samotności, który pozwoli przywrócić kontakt ze sobą. Wybierzmy się do miejsca, w którym jest szansa aby spokojnie pomyśleć w odosobnieniu i bez rozpraszającej nas technologii. Już spacer do parku czy lesie, lub wizyta w ulubionej kawiarni mogą stworzyć intymną przestrzeń.
Zadajmy wówczas sobie pytania: „Jakich doświadczamy emocji? Co mogło je spowodować?”. Spróbujmy zastanowić się i na nie odpowiedzieć. Na tym etapie postarajmy się je zauważyć ale ich nie oceniajmy. Są one czymś całkowicie normalnym i tymczasowym, co oznacza że miną. Trudne uczucia nie są jako tako szkodzące, gdyż to tylko sygnały z naszego wnętrza.
Dowiedz się, co kryje się za Twoimi emocjami
Ciekawą metodą będzie także prowadzenie dziennika lub podjęcie nauki praktyki medytacji. To efektywne formy autoterapii, dające obszerny wgląd w nasze myśli. Wybierzmy więc taki sposób, jaki będzie najbardziej dla nas odpowiedni. Jeśli jednak na początku okaże się to zbyt trudne, po prostu porozmawiajmy z kimś, komu ufamy.
Jeśli uda się nam już uzyskać kontakt z własnymi emocjami, możemy podjąć próbę zidentyfikowania tego, jakie myśli za nimi stoją. W sytuacjach stresujących nasze przekonania często wprowadzają nas w przerysowane scenariusze, wywołujące psychiczny dyskomfort.
Przykładem może być natychmiastowe pojawienie się myśli, która mówi nam, że jesteśmy niekompetentni, kiedy tylko popełnimy najmniejszy błąd w pracy. Wówczas umysł automatycznie podsuwa najbardziej jaskrawy scenariusz i funduje nam obniżone samopoczucie. Przecież każdy z nas robi błędy, a sam fakt ich popełniania nie przekreśla od razu naszej wartości. Dotarcie więc do tych myśli i zweryfikowanie czy odpowiednio oddają rzeczywistości, to kluczowa część procesu. Kiedy będziemy w stanie racjonalnie oceniać takie błędne założenia, w przyszłości łatwiej je w porę zakwestionować i tym samym uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu.
Konsultacja psychologiczna – krok do zrozumienia emocji
Źródło problemu z utrzymaniem balansu emocjonalnego może być jednak ukryte trochę głębiej. Istnieje szansa, że nie zdajemy sobie sprawy z funkcjonowania w silnie zakorzenionych schematach, wynikających z przebytej traumy lub trudnych doświadczeń jeszcze z dzieciństwa. Wówczas bardzo ważnym elementem pracy w tym obszarze będzie konsultacja z psychologiem bądź psychoterapeutą. Tacy specjaliści są w stanie pomóc i poprowadzić nas bezpiecznie przez cały proces, który pozwoli powrócić nam do równowagi emocjonalnej.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!