Lęk przed wystąpieniami publicznymi – przyczyny i objawy
Wystąpienia publiczne są dla wielu z nas trudnym wyzwaniem. Aby stanąć przed szerokim gronem publiczności, trzeba zmierzyć się z własnymi obawami.
To naturalne, że w takiej sytuacji może pojawić się niepewność związana z odbiorem swojej osoby. Oprócz tego można odczuwać lęk, który w tej sytuacji pełni funkcję: paraliżującą lub mobilizującą. Oczywiście ma to odzwierciedlenie w jakości naszego wystąpienia.
Funkcja paraliżująca
Jeżeli lęk stanie się czynnikiem utrudniającym, wówczas pojawiające się objawy fizjologiczne: cichy, drżący głos, wypieki na twarzy, krótki oddech, napięcie mięśni, przyśpieszona praca serca mogą stać się przeszkodą w efektywnej prezentacji.
Funkcja mobilizująca
W odwrotnej sytuacji, jeżeli lęk stanie się czynnikiem mobilizującym, spowoduje to dążenie do zrealizowania zadania, czyli całkowitej koncentracji na treści wystąpienia publicznego. Oczywiście konsekwencją będzie pomyślne zrealizowanie celu, czyli dobra prezentacja.
Sukces
Sedno wystąpienia publicznego leży w umiejętności radzenia sobie z emocjami. W tym miejscu warto odnieść się do pracy psychoterapeutycznej, która poprzez zastosowanie odpowiednich metod, jest w stanie pomóc w wydobyciu z siebie postawy, która przyniesie sukces.
Autor: Agata Rakowska
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!