Menopauza u kobiet. Czy coś się zmienia w życiu i związku?

Menopauza u kobiet. Czy coś się zmienia w życiu i związku?

Menopauza to trudny okres w życiu kobiety, który wiąże się nie tylko ze zmianami fizycznymi. W okresie menopauzy następuje również znaczne pogorszenie kondycji psychicznej pań. W artykule dowiesz się, z jakimi trudnościami mierzą się kobiety w tym czasie, jak radzą sobie z depresją, spadkiem poczucia własnej atrakcyjności, czy spadkiem libido.

Menopauza w życiu kobiety

Kobieta w okresie menopauzy zmienia się fizycznie – traci swoją młodość, kobiecość, a objawy menopauzy nie wspierają w tym niełatwym okresie. Zmiany następują zarówno wewnątrz, jak na zewnątrz jej ciała i w ogóle otaczającego ją świata. Naturalnie ten okres staje się okresem kryzysowym.

Menopauza inaczej przekwitanie to okres, w którym organizm kobiety przechodzi naturalne zmiany związane z utratą okresu płodności. Menopauza zazwyczaj rozpoczyna się około 50 roku życia. Pierwsze oznaki mogą pojawić się już kilka lat wcześniej i trwać kilka lat po tym jak nastąpi zatrzymanie miesiączki.

Kiedy objawy menopauzy pojawiają się około 40-45 roku życia, wówczas mówimy o wczesnej menopauzie.

Pierwszy okres menopauzy – premenopauzowy

Pierwsze objawy związane są z nieregularnym miesiączkowaniem. Cykle zmieniają swoją długość – raz się wydłużają innym razem są krótsze. W ten sposób zmiany hormonalne w organizmie dają pierwsze sygnały o pojawiających się zmianach w organizmie kobiety.

Drugi okres – okołomenopauzowy

To okres, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka.

Trzeci okres – postmenopauzy

Około roku po ostatniej miesiączce. Wówczas organizm kobiety przyzwyczaja się do mniejszego stężenia hormonów. To okres, w którym pojawiają się najbardziej dotkliwe objawy menopauzy.

Do innych dotkliwych objawów menopauzy, zaliczamy:

  • uderzenie gorąca,
  • nagłe pocenie się (również podczas snu nocnego),
  • wzrost wagi,
  • wypadanie włosów,
  • zmiany skórne,
  • ogólne zmęczenie,
  • rozdrażnienie, nerwowość,
  • wahania nastroju,
  • uczucie zmęczenia,
  • zaburzenia snu,
  • atrofia pochwy,
  • spadek libido,
  • wzrost cholesterolu LDL,
  • osteoporoza.

Wszystkie zmiany wynikają ze zmiany hormonalnej w organizmie kobiety, maleje bowiem poziom estrogenów i progesteronu. Warto jednak pamiętać, iż okres menopauzy jest bardzo indywidualnym procesem, są bowiem kobiety, które poza brakiem miesiączki nie dostrzegają żadnych innych objawów.

Menopauza to także zmiany w obszarze psychicznym

Zachodzące zmiany w okresie menopauzy będą miały wpływ nie tylko na fizyczne funkcjonowanie kobiety ale również na jej obszar psychiczny.

To jak czuje się czuje ciało kobiety w czasie menopauzy (m.in. uczucia gorąca, zmęczenia, nieprzespane noce) istotnie wpływa na pogorszenie kondycji psychicznej, a to przekłada się na funkcjonowanie społeczne czy relacje z rodziną, partnerem/mężem.

Występowanie depresji

Warto pamiętać, iż zmiany hormonalne oraz spadek nastroju będzie miał wpływ szczególnie na kobiety, które już wcześniej chorowały na depresję. W tym okresie życia, kobiety są narażone na nawroty depresji. Wówczas doświadczają negatywnej oceny siebie samej, otaczającego ją świata (rzeczywistości) czy negatywnej oceny przyszłości.

Menopauza a życie intymne

Drażliwość, wahania nastroju, uczucie zmęczenia – to wszystko oddziałuje na jakość relacji, zarówno z dalszymi jak i bliższymi osobami. Obniżony nastrój, ciągle powtarzające się uczucia gorąca, czy nadmierne pocenie nie wpływa korzystanie na podtrzymywanie kontaktów towarzyskich. Dodatkowo spadek libido, odczuwanie bólu podczas zbliżeń spowodowany atrofią pochwy może obciążać relację.

Warto pamiętać, iż seks to nie tylko kwestia zaspokojenia potrzeby fizycznej, ale ma także istotne znaczenie w umacnianiu bliskości emocjonalnej, wzmacnianiu więzi i poczucia, że jesteśmy dla siebie ważni, potrzebni, atrakcyjni, że otaczamy się troską, opieką, miłością.

Obniżona samoocena i poczucie atrakcyjności

Menopauza to okres, który negatywnie wpływa na samoocenę, poczucie własnej wartości, poczucie atrakcyjności czy ogólnie mówiąc poczucie komfortu.

Często kobiety w tym okresie przeżywają zachodzące zmiany samotnie. Bliscy nie rozumieją ciągłych wahań nastroju, drażliwości czy kłótliwości. Dziecko czy małżonek „woli zejść z drogi” bo ma wrażenie, że cokolwiek powie będzie źle. W ten sposób dochodzi do unikania konfliktu ale również braku wsparcia czy pomocy od najbliższych.

Dla większości kobiet to trudny czas, w którym kobieta musi zaakceptować zachodzące zmiany w swoim ciele, związane z fizyczną atrakcyjnością, kobiecością, młodością, dziewczęcością.

Często to czas symbolicznego pożegnania swojej płodności (nawet jeśli racjonalnie kobieta już nie planowała potomstwa) świadomością, że kobiecość czy możliwość macierzyństwa kończy się bezpowrotnie, a zmiana będzie trwała i nieodwracalna.

Menopauza a emocje

Jest to okres związany ze stratą a zatem pojawić się może coś na podobieństwo żałoby, która wymaga przepracowania:

  1. Pierwszy etap związany jest z szokiem i niedowierzaniem, że to już „ten czas”. Często kobieta czuje się młoda, atrakcyjna, a uczucia gorąca czy nie pojawiająca się miesiączka nie jest oznaką ciąży, a oznaką przekwitania.
  2. Później pojawia się złość. Dodatkowo wahania nastroju i drażliwość nie pomagają. Uczucie gorąca, oblewanie się potem nie poprawia kobiecie samopoczucia ani komfortu tego gdzie jest lub co robi.
  3. W kolejnym kroku może pojawić się pustka, smutek, żal. Poczucie, że coś mija bezpowrotnie. Tym samym pojawia się pytanie – co dalej?
  4. Kolejny ważny etap – to akceptacja sytuacji. Pogodzenie się z faktem, że czas i młodość przemija. Uznanie własnych zasobów i tego co cenne.

Przeżycie smutku, straty i pogodzenie się z tym, pozwala w odnalezieniu nowych możliwości czy nowych dróg własnego rozwoju, uzyskaniu samoakceptacji aby móc przez dalsze życie przejść z radością i otwartością.

Menopauza może mieć wpływ na wszystkie obszary, które do tej pory były aktywne, począwszy od kontaktu z samą sobą, poprzez relacje z ludźmi czy w ogóle światem (praca zawodowa, przestrzeń własna, pasje, hobby, relacje z ludźmi, bliskimi osobami itp.) Od tej pory wszystko będzie inne. Kobieta wchodzi w nowy etap, którego do tej pory nie znała.

Jak sobie radzić z menopauzą?

Po pierwsze warto skonsultować się z lekarzem. Aktualnie proponuje się kobietom wsparcie farmakologiczne w okresie menopauzy.

Po drugie, szczera i otwarta rozmowa z partnerem pozwala na wzajemne rozpoznanie potrzeb i zaspokojenie ich. Warto, aby partner rozumiał, co dzieje się z partnerką. Wówczas partnerka będzie wiedziała, że ma oparcie i pomoc w partnerze.

Wzmacnianie atmosfery zrozumienia, akceptacji czy bezpieczeństwa jest fundamentalne dla kobiety oraz relacji. Menopauza może trwać kilka lat. Warto zatem zaopiekować się swoją fizycznością, również zadbać o swoje potrzeby w tym okresie – zaspokoić je dając sobie dobre uczucia.

Warto pamiętać, iż potrzeby człowieka zmieniają się na każdym etapie jego życia! Rozpoznanie ich, uświadomienie sobie, a następnie ich wzajemne zaspokajanie, da satysfakcje i poczucie dobrostanu w każdym wieku i na każdym etapie życia.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pracujemy także online.

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *