Boję się wyjść z domu. Na samą myśl o opuszczeniu mieszkania robi mi się słabo

Panicznie boję się wyjść z domu. Agorafobia czy lęk przed pracą?

Od około dwóch tygodni mam problem, mianowicie boję się wyjść z domu. Na samą myśl o opuszczeniu domu jest mi niedobrze i robi mi się słabo. Ostatnio podczas spaceru z Mamą i psem zrobiło mi się słabo i nie wiedziałam gdzie jestem. po czym zwymiotowałam. Jestem tym załamana, ponieważ utrudnia mi to życie, bo nie jestem w stanie nigdzie wyjść. Jestem na etapie szukania pracy, a jedno z drugim nie idzie w parze. Nie wiem co mam zrobić i jestem tym przerażona.

Nikola 

Witam,

Opis Pani problemu pasuje do objawów agorafobii, czyli lęku przed otwartą przestrzenią ale także przed przebywaniem w zatłoczonych miejscach. Moją szczególną uwagę zwróciły Pani słowa, cytuję: “na samą myśl o opuszczeniu domu jest mi niedobrze i robi mi się słabo” oraz fakt, że aktualnie szuka Pani pracy. Otóż perspektywa pójścia do nowej pracy, to również w jakimś sensie opuszczenie bezpiecznego miejsca, czyli domu. Sytuacja szukania pracy często wiąże się z odczuwaniem podwyższonego stresu. Nasuwają się wtedy pytania typu: czy znajdę tę pracę? czy mnie w ogóle zechcą? jak szybko uda mi się znaleźć pracę? jak tam będzie? czy sobie poradzę w nowej pracy?

Same tego typu pytania mogą powodować lęk, który z kolei może wywoływać objawy, które Pani wymieniła. Natomiast występowanie w/w objawów działa wręcz przerażająco z powodu niepokoju o własne zdrowie.

Można nad tym zapanować, dlatego zachęcam, aby udała się Pani do psychoterapeuty, który dokładnie przeanalizuje cały kontekst występowania objawów, szerzej spojrzy na Pani aktualną sytuację życiową, być może sięgnie do wydarzeń z przeszłości w celu odkrycia czynników predysponujących do tego, co teraz jest problematyczne, jak również  pomoże Pani uporać się ze złym samopoczuciem.

 

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *