Jak powiedzieć mężowi, że chodzę na terapię i potrzebuję jego wsparcia?

Boję się powiedzieć mężowi o swojej chorobie.

Witam! Od małego choruję na wzw B. Moje życie przebiegało bardzo sprawnie. Wyszłam za mąż, planuję powiekszyć rodzinę. Jednak moja choroba spędza mi sen z powiek. Wiele się o niej naczytałam. Problem tkwi w tym, że mój mąż o niej nie wie. Boję się mu powiedzieć. Boję się, że może wziąć ze mną rozwód. Co mam zrobić? Bardzo proszę o poradę.

Marta

Szanowna Pani,

Z Pani słów wnioskuję, że towarzyszy Pani lęk przed tym, że mąż nie zaakceptuje faktu, że jest Pani chora i długo zwlekała Pani z powiedzeniem mu o tym, oraz poczucie winy z powodu ukrywania informacji o stanie Pani zdrowia. Im dłużej trwa taka sytuacja, że nie mówi Pani mężowi o swojej chorobie, tym bardziej nasilają się u Pani te uczucia (lęk i poczucie winy) – do tego stopnia, że myśli Pani, że Wasze małżeństwo legnie w gruzach.

A przecież ludzie wiążą się ze sobą, aby doświadczyć od partnera/partnerki nie tylko miłości, ale także zrozumienia oraz wsparcia w zdrowiu i chorobie. Również po to, aby odwzajemniać się tym samym drugiej osobie, z czego także czerpią satysfakcję. Każdy człowiek ma swoje słabe i mocne strony, różne wady charakteru czy dolegliwości zdrowotne. Bardzo ważne jest to, aby akceptować partnera/partnerkę wraz z jego/jej zaletami i wadami.

Ludzie, którzy zdecydowali się na wspólne życie, powinni starać się wybaczać sobie popełniane błędy. Zachęcam do tego, aby szczerze porozmawiała Pani z mężem o chorobie oraz o tym, dlaczego nie powiedziała mu Pani do tej pory o swoim stanie zdrowia. Być może mąż zareaguje zrozumieniem i współczuciem. Jeśli będzie odwrotnie, to warto uświadomić mężowi, jak trudno jest Pani borykać się z tym problemem od dzieciństwa, że dużo czasu upłynęło zanim odważyła się Pani wyjawić tę prawdę o sobie, że bardzo martwiła się Pani tym, jak na to zareaguje ukochany mężczyzna, z którym zdecydowała się Pani iść przez życie. Może być też tak, że Pani mąż będzie potrzebował czasu na to, aby oswoić się z tym, czego się dowiedział. Trzeba wtedy uzbroić się w cierpliwość. W razie przedłużającej się negatywnej reakcji męża na informację o Pani chorobie, można skonsultować się z terapeutą małżeńskim, aby pomógł rozwiązać problem.

Związek kochających się ludzi powinien opierać się m.in. na wzajemnej uczciwości, dlatego warto w tej sytuacji zmierzyć się ze swoim lękiem, aby poczuć się „w porządku”wobec partnera i wobec siebie samej.

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *