Zdjęcia z przeszłości żony, wzbudziły u mnie negatywne emocje. Co robić?

Zdjęcia z przeszłości żony, wzbudziły we mnie negatywne emocje. Co robić?

Nie mogą poradzić sobie z przeszłością żony

Witam, mam 44 lata i jestem ojcem dwójki dzieci. Około półtora miesiąca temu, podczas remontu pokoju, obejrzałem zdjęcia z przeszłości mojej żony, które wzbudziły we mnie negatywne emocje oraz świadomość, że na tych zdjęciach jest jej pierwszy partner (także seksualny). Rozmawiałem o tym z żoną, która zareagowała lekceważąco, że jest to przeszłość, a zdjęcia leżą na półkach 20 lat. Wiedząc, że są, zacząłem je oglądać, analizować. To poskutkowało moimi wyrzutami, które ujawniły się po wypiciu alkoholu (co zdarzyło się 4 razy w czasie tych sześciu tygodni).

Tydzień temu, po trzecim razie, żona wywiozła zdjęcia do mamy. Nie zmieniło to myśli i obrazów, które mnie prześladują, takich jak przytulanie, całowanie czy pierwszy stosunek. Nie jestem w stanie przestać o tym myśleć, szczególnie wtedy kiedy leżę rano w ciszy lub mam tzw. spokój.

Zdaję sobie sprawę, że było to przed tym jak żona mnie poznała, że to 25 lat temu, że dla niej to nie ma żadnego znaczenia. Mam dzieci, które potrzebują ojca. Aczkolwiek jestem chodzącą miną i wybucham. Od tego czasu czuję także większe niż poprzednio pożądanie i miłość do żony, co ma się nijak do myśli które mnie prześladują. Szukam rozwiązania. Zakupiłem tabletki uspokajające, które nie pomagają, próbowałem się modlić aby odgonić te myśli (nie pomaga). Zacząłem poważnie myśleć o rozstaniu, aby nie zatruć życia żonie. Jakie są możliwe rozwiązania?

Odpowiedź psychologa

Panie Robercie,

z tego co Pan napisał wnioskuję, że macie z żoną spory staż małżeński. Jednocześnie wnioskuję, że to czego Pan w ostatnim czasie doświadcza znacząco obniżyło jakość Pana funkcjonowania oraz jakość Państwa życia małżeńskiego.

Zastanawiam się w jakim punkcie życia Pan się znajduje? Czy jest Pan zadowolony z jakości swojego życia? Czy jest Pan zadowolony ze swojej pracy? Zadaję te pytania, ponieważ zdjęcia, które Pan znalazł uruchomiły w Panu jakieś myśli. Te myśli zapewne uruchamiają kolejne myśli i być może jakieś Pana przekonania o sobie lub o żonie. Warto byłoby się temu przyjrzeć. To, że mam jakąś myśl, nie znaczy, że ta myśl jest faktem! Z myślami można dyskutować.

Czym są zniekształcenia poznawcze?

Zauważyłam, że w Pana myśleniu pojawiły się zniekształcenia poznawcze, które są błędami logicznymi wyzwalającymi negatywne uczucia. Można je przyrównać do odłamków z zaczarowanego lustra, które wpadły ludziom do oka, przez co wszystkie dobre i piękne rzeczy stają się brzydkie i złe.

Zniekształcenie poznawcze występują u wszystkich ludzi, ale stają się problemem, kiedy pogarszają funkcjonowanie osoby lub kiedy stają się głównym sposobem myślenia oraz zachowania. Dobrze byłoby ograniczyć ich działanie.

Uważam, że myśl o rozstaniu jest rozwiązaniem ostatecznym. Jakie są inne rozwiązania? Zachęcam Pana do terapii indywidualnej, podczas której będzie Pan mógł się przyjrzeć swoim emocjom i myślom, przekonaniom jakie Pan ma na swój temat i sobie to wszystko poukładać. Po to, aby siebie lepiej rozumieć, a następnie znaleźć rozwiązanie.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

Specjalizuje się w terapii zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. Wspiera klientów w procesie dążenia do równowagi psychofizycznej, polegającym na rozumieniu swoich emocji i potrzeb, umiejętności dbania o siebie oraz godzenia życia prywatnego z rozwojem zawodowym. Czytaj więcej…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *