Jak żyć z mężem seksoholikiem?

Jak żyć z mężem seksoholikiem?

Podobne pytanie zadała nam p. Dominika, tutaj.

Witam serdecznie, mam poważny problem z mężem. Po ślubie jesteśmy niecałe dwa lata. Od początku nie widziałam, że jest w nim problem. Z perspektywy czasu, zdałam sobie sprawę, że mój mąż jest seksoholikiem, przynajmniej tak mi się wydaje. Już nie radzę sobie psychicznie, dlatego proszę a nawet błagam o pomoc.

Kiedy mąż często chciał się kochać, a ja czasem naprawdę albo nie miałam ochoty albo kiepsko się czułam, to mąż z braku seksu albo odmowy stawał się nerwowy. Czasem już zaciskałam zęby i dawałam mężowi, żeby nie był nerwowy. Doszło do sytuacji, że jeśli chciałam coś kupić albo pomóc synowi, to mąż żądał zapłaty seksem.

Obecnie po walce z nim o seks mąż kupił sobie zabawki i każe mi patrzeć jak bawi się nimi, ale dodam, że w kwestii seksu nadal jest to samo. Nie mam już ochoty kochać się z nim, bo zrobiło się to dla mnie ciężkie psychicznie. Nie wiem, co o tym myśleć. Mąż twierdzi, że to nie problem, jak mu mówię, że to jest nienaturalne. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź psychologa

Pani Marzeno,

porusza Pani istotny problem, który pojawił się w Pani relacji małżeńskiej. Przejawia się on w sferze intymnej, czynnościach seksualnych, natomiast wpływ może obejmować szerszy zasięg, w obszarze emocjonalnym, poznawczym, społecznym.

Seks ma istotne znaczenie dla związku. Jeśli partnerzy zaspokajają swoje potrzeby w tym zakresie, czują się bezpiecznie, stają się sobie bliżsi. Jednak poza zdrowym podejściem do seksu może wykształcić się w związku podejście niezdrowe, destrukcyjne.

Seksoholizm w małżeństwie

Uzależnienie od seksu obejmuje pewne spektrum seksualnych zachowań. W uzależnieniu ważna jest funkcja jaką odgrywa seks dla osoby uzależnionej. Pisze Pani, że obserwowała Pani u męża drażliwość, złość, kiedy nie miała Pani ochoty na współżycie. Odnosząc się do funkcji seksu, może on np. służyć u osoby uzależnionej do obniżenia napięcia związanego z odczuwanymi nieprzyjemnymi emocjami (np. lęk, złość), które pojawiły się jeszcze wcześniej, przed propozycją współżycia.

Może dochodzić również do poszukiwania u osoby uzależnionej od seksu kolejnych praktyk seksualnych, których nie akceptuje partnerka bądź czuje się przymuszana do uczestniczenia w takich praktykach. Napisała Pani o zakupieniu przez męża gadżetów erotycznych i przymusie z Pani strony oglądania tej formy zaspokajania potrzeb seksualnych męża.

Związek z seksoholikiem i problem współuzależnienia

W przypadku seksoholizmu występuje również zjawisko współuzależnienia – dokładnie takie samo jak przy innych rodzajach uzależnień, np. od alkoholu.

Mechanizmy współuzależnienia są te same, jak przy innych nałogach, natomiast problemem w przypadku seksoholizmu jest poczucie wstydu i niepewność, gdzie można udać się w poszukiwaniu pomocy – jak mówić o sprawach intymnych?

Wiele badań wskazało do tej pory, iż u partnerów osób uzależnionych od seksu widoczne jest zaniżone poczucie własnej wartości, lęk przed porzuceniem, który może przejawiać się również zgadzaniem się na zachowania, na które nie ma się ochoty.

Seksoholizm, jak każde uzależnienie wpływa nie tylko na osobę uzależnioną, ale również na partnera i na rodzinę. Oddziałuje na sferę emocjonalną i psychiczną, małżeństwo może przechodzić poważny kryzys.

Osoba uzależniona ma zaburzoną wizję związku oraz bliskich relacji. To z kolei wpływa na obraz siebie, poczucie winy i wstydu u partnera/ki.

Gdzie szukać pomocy?

Pani Marzeno, pierwszy ważny krok do znalezienia pomocy w Pani sytuacji właśnie Pani zrobiła, opisując w tym miejscu swój problem.

W przypadku seksoholizmu, jak i każdego innego uzależnienia, same chęci nie wystarczą aby sobie pomóc – tu wymagane jest leczenie.

Jak odczytuję, Pani małżeństwo znajduje się aktualnie w kryzysie, stąd zalecałabym rozpoczęcie wspólnie z mężem terapii małżeńskiej.

Ważne będzie rozpoznanie problemu i jego wpływu na związek. Związek z jednej strony potrzebuje wsparcia ze strony specjalisty, natomiast istotne jest aby osoba uzależniona zajęła się swoim problemem również w procesie indywidualnym.

W zależności od oceny sytuacji terapeuta może zaproponować również dla Pani wsparcie indywidualne, po to aby lepiej rozumieć swoje emocje, odbarczyć się z poczucia winy i całkowitej odpowiedzialności za związek, nauczyć się również dbać i troszczyć o siebie.

Trzymam mocno kciuki za podejmowanie kolejnych kroków przez Panią.

Skutecznie pomagamy w walce z uzależnieniem. Prowadzimy również terapię dla osób współuzależnionych.

 

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *