Jak pokonać atak paniki, by móc normalnie funkcjonować?
Zmagam się z atakami paniki
Dzień dobry, borykam się z pewnym problemem. Otóż nie ma takiego dnia, abym nie popadał w panikę. Dla niektórych może to oznaczać błahostkę, ale dla mnie to poważny kłopot. Wiem, że wszystko dzieje się w mojej głowie, ale sam nie potrafię sobie pomóc. Kupowałem melisę i podobne leki na uspokojenie ale nic to nie daje.
Nawet przy lekkim napięciu stresowym odczuwam straszny lęk i panikę – czy to stanie w kolejce w sklepie, czy nawet prowadzenie samochodu. Robi mi się wtedy słabo, mam drgawki całego ciała. Najgorsze jest uczucie ściskania w gardle, duszność i odruchy wymiotne. Proszę o szybką odpowiedź, jak mam w końcu normalnie funkcjonować?
Odpowiedź psychologa
Panie Krzysztofie,
lęk paniczny, zwany inaczej zespołem lęku napadowego należy do szerokiej grupy objawów zaburzeń lękowych. Charakteryzuje się nagłym wystąpieniem bardzo silnego lęku, bez obiektywnych, realnych przyczyn. Pojawia się znienacka, szybko rośnie w siłę ale również szybko opada. Zdarza się, że napady lęku utrzymują się nawet kilka godzin. Lęk paniczny powoduje zmęczenie, wypalenie, wycofanie z życia towarzyskiego, problemy w relacji z bliskimi, ogranicza nasze możliwości i kompetencje zawodowe.
Lęk paniczny w wielu przypadkach można stosunkowo łatwo i szybko wyleczyć. Podstawą leczenia jest psychoterapia. Praca z napadami paniki jest bardzo konkretna. Polega przede wszystkim na psychoedukacji, czyli zrozumieniu mechanizmów powstawania i eliminowania lęku. Lęk można pokonać dzięki wiedzy. Jeśli zrozumie się mechanizm działania lęku oraz nauczy się mu przeciwstawiać to doprowadza się do sytuacji, że to nie lęk kontroluje nas ale my lęk.
W procesie psychoterapii w pierwszej kolejności chodzi o to, żeby przestać bać się samych objawów. Następnie nauczyć się jak skutecznie wyciszyć ataki paniki, aby stawały się coraz słabsze i coraz rzadsze, jednocześnie usuwając ich prawdziwą przyczynę. To stosunkowo proste techniki, które każdy jest w stanie opanować i skutecznie stosować w tych trudnych chwilach. Zachęcam Pana do szybkiego podjęcia takiej formy leczenia lęku, gdyż nieleczony ma tendencje do nasilania się.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!