Dowiedziałam się, że mąż zażywa narkotyki. Co robić?

Dowiedziałam się, że mąż zażywa narkotyki. Co robić?

Witam serdecznie, zwracam się do Państwa z prośbą o poradę. Jestem ze swoim mężem łącznie 15 lat, a po ślubie 9 lat.

Rok 2018 zaczął się dla nas bardzo źle. Moja operacja, choroba, a po 2 tygodniach mój mąż zachorował na cukrzycę. Dodam tylko, że oboje mamy skończone 31 i 34 lata.

W ostatnim czasie układało nam się bardzo dobrze, aż do momentu, w którym cały mój świat wywrócił się do góry nogami. W nocy mój mąż czuł się źle (tak mi się wydawało). Bełkotał, nie mógł wstać z łóżka, nie rozpoznawał mnie. Zadzwoniłam po pogotowie i zabrali go do szpitala.

Mój mąż zażywa narkotyki

Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i szereg innych badań nic nie wykazały. Aż do obchodu lekarzy, którzy zawołali mnie do gabinetu. W tym momencie świat mi się zawalił. Okazało się, że mój mąż jest pod wpływem narkotyków – kokaina, amfetamina i środki nasenne. Świat mi się zawalił… Nie potrafię z nim rozmawiać, nie potrafię spojrzeć mu prosto w twarz.

Minął miesiąc od tej całej sytuacji, a ja w dalszym ciągu płaczę i nie mogę zrozumieć dlaczego. Nie widzę innego rozwiązania, jak rozwód. Okazało się, że przygoda z narkotykami trwa już ponad 2 lata. On twierdzi, że nie brał często, tzn. mówił, że miał przerwę 4 miesięcy jak nie brał ale ponownie do tego wracał.

Mój świat się zawalił, nie wiem co mam robić. Mamy dziecko. Wiem, że potrzebuję porady specjalisty, który podpowie mi w małym stopniu, jak postępować z taką osobą. Obawiam się, że on nigdy się nie zmieni. Skoro kłamał przez tyle czasu, to czemu ma się akurat teraz zmienić?

Odpowiedź psychologa

Pani Kasiu,

wyobrażam sobie że sytuacja, którą Pani opisała wywołała u Pani szok i niedowierzanie. Naturalnie, że w tej chwili utraciła Pani zaufanie do męża i zastanawia się Pani nad tym, czy istnieje jakakolwiek możliwość, aby mąż zmienił swoje zachowanie, a Pani odbudowała zaufanie, wiarę i spokój.

Myślę, że to co ważne to, aby nie podejmować żadnych ważnych, ostatecznych decyzji pod wpływem emocji. Wyobrażam sobie, że może Pani odczuwać wiele skrajnych emocji. Raz jest Pani gotowa odejść od męża, a za chwilę serce pęka z rozpaczy i chce Pani ratować rodzinę.

Narkotyki w związku – gdzie szukać pomocy?

Ważne aby w tej sytuacji to mąż potraktował sprawę poważnie i podjął pilnie terapię w związku z używaniem substancji psychoaktywnych. Lekarz psychiatra, następnie specjalista terapii uzależnień po wnikliwym wywiadzie, będą mogli postawić diagnozę i dobrać właściwą formę pomocy.

Natomiast Panią zachęcam do zadbania o siebie i swoje emocje. Pomocny będzie kontakt z psychoterapeutą, który pozwoli Pani nabrać sił, zrozumienia i odzyskania stabilizacji.

Wszelkiej pomocy może Pani poszukiwać w dowolnej poradni leczenia uzależnień i współuzależnienia, gdzie również w ramach NFZ pomoc kierowana jest do bliskich – osób, u których pojawił się problem związany z przyjmowaniem substancji, czy uzależnieniem od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Kolejnym ważnym krokiem w odbudowaniu satysfakcji w relacji będzie terapia pary. Świadomość jaki jest udział każdej ze stron w umacnianiu problemu, zrozumienie wzajemnej perspektywy, rozpoznanie przekonań, opinii ale również emocji jakie temu towarzyszą, pozwoli na wprowadzenie korekty w sposobie myślenia czy zachowania. W rezultacie przynosząc zadowolenie i satysfakcję każdemu z małżonków.

Skutecznie pomagamy parom doświadczającym problemu uzależnienia, współuzależnienia.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *