Czy przyjaźń partnera z byłą dziewczyną jest możliwa?

Czy przyjaźń partnera z byłą dziewczyną jest możliwa?

Witam,
piszę z krótkim pytaniem. Czy koleżeński kontakt partnera z byłą jest normalny? Mój partner, z którym jestem od około pół roku, przyjaźni się ze swoją byłą dziewczyną. Byli ze sobą 3 lata, rozstali się około 3 lata temu. Nadal utrzymują kontakt. Czasem do siebie dzwonią, wymieniają sms, spotykają się na kawie (u niej lub u niego) lub wychodzą wraz ze znajomymi na piwo. Ona podobno ma faceta, który nie ma nic przeciwko tej relacji a wręcz lubią się z moim chłopakiem. 

Ja ich jeszcze nie poznałam i szczerze to czuję niechęć do tej dziewczyny. Nie mam ochoty jej poznawać. Mój chłopak twierdzi, że wie, że to dziwne, ale znali się z ex kilka lat przed związkiem na stopie koleżeńskiej, dlatego nadal się lubią i utrzymują kontakt. Uważa, że jestem bezpodstawnie zazdrosna i że postąpił uczciwie mówiąc mi o tym, że to jego była. Wspomina nawet, że nie wyobraża sobie, że mogłoby jej zabraknąć na jego ślubie. Znamy się krótko. Natomiast dziewczyny nie znam i po prostu ta relacja wydaje mi się niezdrowa. Mój mężczyzna twierdzi, że po prostu się przyjaźnią. Dla mnie to niezrozumiałe i trudne. Irytuję się i frustruję na myśl o niej. Pomimo iż, aktualnie nie czuję żadnych obaw o zdradę itp., to uważam, że ta sytuacja nie jest normalna.

W przyszłości może tworzyć nieporozumienia a także niebezpieczne sytuacje, gdy np. pojawi się rutyna w związku, lub gdyby np. ona rozstała się ze swoim partnerem. Czy coś ze mną jest nie tak? Czy ta relacja może być zdrowa? Jestem DDA i czasem nie wiem, czy nie przesadzam. Mam silne poczucie „własności” i wychodzę z założenia, że jeśli z kimś jestem, to nie powinnam spotykać się z innym mężczyzną sam na sam na kawie, piwie itp. Proszę o poradę, bo jestem skołowana i nie wiem co myśleć. Pozdrawiam, Teresa. 

Pani Tereso,

Odpowiadając na postawione pytanie: „Czy koleżeński kontakt z byłą jest normalny?”, to zależy od tego, gdzie leży w tym przypadku Pani granica akceptacji i czucia się bezpiecznie w związku ze swoim partnerem oraz na czym polega ta przyjaźń. Kontakt ukochanego z byłą jest trudny do przyjęcia, ponieważ budzi uzasadnione wątpliwości co do motywów tej relacji. Jeśli pojawia się poczucie zagrożenia warto o tym szczerze porozmawiać z partnerem.

Proszę zastanowić się, jakie zachowania chłopaka powodują uczucie niepokoju. Powiedzieć mu, co czuje Pani w związku z tą sytuacja, jakie emocje budzi w Pani fakt jego spotkań z koleżanką. Partner powinien wziąć pod uwagę Pani uczucia i zastanowić się nad kompromisem. Czasami musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla niego ważniejsze: spokój w obecnym związku, czy przyjaźń z byłą. Wchodząc w związek trzeba przewartościować pewne kwestie i to partnerowi poświęcać większość czasu i energii. Przyjaciel powinien to zrozumieć.

Pani Tereso ciekawa również jestem jaką posiada Pani samoocenę, ponieważ osoby o niskim poczuciu własnej wartości są częściej zazdrosne o swoich partnerów i nie jest to wtedy związane z zachowaniem partnera, tylko z różnymi obawami pochodzącymi z „wnętrza” osoby zazdrosnej.

Jeśli postępowanie Pani chłopka przestanie budzić Pani wątpliwości, proszę zacząć budować wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i zaufania do tego co Was łączy.

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *