Pogubiłem się przez nieszczerość w związku. Co robić?

Pogubiłem się przez nieszczerość w związku. Co robić?

Pogubiłem się. Kłamie. Kupując sobie nowe rzeczy, nie mówię o tym żonie. Czuję lęk przed powiedzeniem o tym, że dokonałem nowego zakupu. Może jest to spowodowane tym, że u mnie w domu zawsze ukrywało się nowe rzeczy. Proszę o pomoc, bo nie wiem jak sobie z tym poradzić. Kocham swoją żonę, a przez to, że nie potrafię się przyznać, pojawiają się same przykrości i brak zaufania.

Panie Jacku,

jak Pan słusznie zauważył ukrywanie, okłamywanie czy niedopowiedzenia burzą zaufanie w relacji. Nie napisał Pan o tym, co Panem kieruje i jakie odczucia Panu towarzyszą. Trudno mi zatem powiedzieć, co jest powodem tego, że Pan tak postępuje.

Po tej krótkiej informacji, najbardziej zachęcałabym Pana do tego, żeby przyjrzał się Pan temu, co się dzieje w Pana myślach i emocjach w opisanej sytuacji. Może Pan to zrobić sam lub skonsultować się z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Odkrycie, zrozumienie i modyfikacja schematów myślowych może Panu pomóc w lepszym rozumieniu siebie i realnej zmianie postępowania.

Zachęcam też do zwrócenia uwagi na to, jakiego rodzaju przedmioty ukrywa Pan przed żoną. Czy są to wydatki, które przekraczają Państwa budżet, a Panu trudno sobie ich odmówić? Czy są to rzeczy, których Pan naprawdę chce lub potrzebuje, czy kupuje je Pan pod wpływem impulsu? Gdyby, któraś z odpowiedzi na powyższe pytania pokazała, że tu znajduje się źródło trudności – terapeuta poznawczo-behawioralny również może Panu pomóc.

Ponieważ opisana sytuacja dzieje się w relacji z żoną, zachęcam również do tego, żeby się zastanowić nad tym, jak wygląda Państwa relacja. Czy jest coś, co Panu utrudnia szczery kontakt z żoną? W jaki sposób się Państwo komunikują w innych sprawach? Jeśli to w Państwa relacji jest coś, co powoduje trudności, warto się temu przyjrzeć i przepracować w parze.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *