Panicznie boję się zastrzyków i wizyt u dentysty Sensity.pl

Panicznie boję się zastrzyków i wizyt u dentysty. Co robić?

Witam! Nie wiem czy to dobre miejsce na pytanie dotyczące mojego problemu, jednakże zaryzykuję. Moim problemem jest coś, co dla wszystkich wokół wydaje się dość błahe, jednakże mi sprawia gigantyczny problem – chodzi o paniczny strach przed usuwaniem zębów. W ciągu 10 lat do usunięcia zębów miałam …naście podejść. Każda wizyta przebiegała dokładnie tak samo. Już przed wejściem do gabinetu pociły mi się dłonie, miałam nerwowe tiki. Siadając na fotelu miałam przyspieszony oddech, spocone dłonie, cała się trzęsłam, dostawałam ataku histerii. Panicznie boję się zastrzyków, bólu z nimi związanego, jak również całego zabiegu. Nie działa na mnie nawet żel znieczulający przed zastrzykiem. Krzyczę niemiłosiernie, żaden lekarz nie jest w stanie tego znieść. Każdy traktuje mnie z góry jak wariatkę. Wybrałam się ostatnio do psychiatry, który na pierwszej wizycie stwierdził, że to fobia, przepisał mi antydepresant i “ogłupiacz” wspomagający przed wizytą u dentysty. Na kolejną wizytę mam przyjść za trzy miesiące. Zastanawiam się czy proszki mi pomogą. Czy może powinnam pomyśleć o psychoterapii? Zastanawiam się też nad hipnozą. Moi bliscy nie rozumieją, jak można tak się bać. Jestem świadoma swojego problemu, wiem, że muszę coś z tym zrobić. Bardzo proszę o podpowiedź, co powinnam zrobić. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam, Ania

Dzień dobry,

problem, o którym Pani pisze nie jest wcale taki rzadki, ani błahy. Około 39% Polaków zaniedbuje wizyty u stomatologa właśnie ze względu na lęk (głównie przed bólem podczas zabiegu). Taki lęk przed wizytą u dentysty ma nawet swoją “poważną” nazwę: dentofobia.

W ostatnim czasie powstało w Polsce wiele gabinetów stomatologicznych proponujących pomoc pacjentom odczuwającym lęk przed zabiegiem. Lęk, o którym Pani pisze narasta już wiele lat, więc chcąc sobie pomóc najrozsądniej będzie jak najszybciej zastosować metodę “małych kroków”. Proponuję rozpocząć od znalezienia przyjaznego gabinetu (dobrze z przestraszonymi dorosłymi pacjentami radzą sobie stomatolodzy dziecięcy). Trzeba sprawdzić, czy taki gabinet jest dodatkowo wyposażony w nowoczesne metody znieczulania niewymagające wykonania zastrzyku np. metoda The Wand lub użycie gazu rozweselającego.

Następnie warto umówić się tylko na konsultację, aby oswoić się z nowym miejscem oraz poznać lekarza. Dla wielu osób największy wpływ na obniżenie napięcia ma dobry kontakt z lekarzem. Podczas umawiania pierwszej wizyty należy koniecznie opowiedzieć o swoich obawach. Na umówione spotkanie warto pójść razem z osobą, której ufamy (nikt nie powiedział, że musi to być ktoś z rodziny). Dodatkowo można zabrać ze sobą ulubioną muzykę, książkę, cokolwiek, co pomoże odwrócić uwagę od rosnącego napięcia. Proszę pamiętać, że podczas tej pierwszej wizyty, nawet nie trzeba usiąść na fotelu, tylko wystarczy porozmawiać z lekarzem.

Najczęściej najtrudniejsza jest ta pierwsza wizyta. Kiedy znajdzie Pani lekarza, któremu zaufa, miejsce, gdzie poczuje się Pani bezpiecznie to stopniowo, mimo obaw, zadba Pani o swoje zdrowie. Pozdrawiam.

2.5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *