Mój syn jest uzależniony od komputera. Jak mu pomóc?

Mój syn jest uzależniony od komputera. Jak mu pomóc?

Witam! Mam problem z 24-letnim synem. Jest uzależniony od komputera. Zawsze były z nim problemy. Kiedy miał 3 lata uciekał z przedszkola. Później były problemy w szkole. Nie znosił szkoły i jej nie skończył. W pracy też ma problemy. Brak mu potrzeby bycia z innymi, ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni, trudności z przejściem z jednej czynności do drugiej. Nie ma żadnych planów, nie przestrzega żadnych reguł i zasad. Jak mu pomóc i sobie, skoro on nie widzi żadnych problemów? Nie chce jeść i całymi dniami i nocami siedzi przy komputerze… Proszę o pomoc,

Ela

Pani Elu,

Problem, który Pani opisuje, brzmi poważnie. Napisała Pani, że kłopoty z synem są od dawna, zastanawiam się, dlaczego dopiero teraz szuka Pani pomocy?

Dziś jest to dorosły chłopak, a więc możliwości wpływu na niego będą ograniczone. Co nie oznacza, że nie można mu pomóc. Słyszę Pani bezradność, dlatego zachęcam do spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą, który zdiagnozuje Państwa sytuację rodzinną i dopasuje do niej możliwe sposoby poradzenia sobie z problemem.

Napisała Pani również o uzależnieniu syna od komputera. Warto wiedzieć, że uzależnienie jest wierzchołkiem góry lodowej, a problem tkwi głębiej. Przyczyny uzależnienia od komputera to między innymi brak umiejętności radzenia sobie z problemami, a nie „komputer” sam w sobie. Internet i gry komputerowe są ucieczką od lęków, niepowodzeń, poczucia bezradności, winy czy problemów w kontaktach interpersonalnych, to sposób na polepszenie nastroju.

W świecie wirtualnym wszystko jest łatwiejsze: jeśli ktoś nas zrani podczas rozmowy to można się wylogować. Można się dowartościować tworząc swój wyimaginowany – często odbiegający od rzeczywistości wizerunek, przecież nikt tego nie sprawdzi. To daje w pewnym sensie poczucie bezpieczeństwa i siły, którego zapewne brakuje w prawdziwym życiu. Co jest tego powodem? Często niska samoocena, nieśmiałość, brak akceptacji ze strony rodziny i rówieśników. Dlatego bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem, a nawet bardziej wysłuchanie i zrozumienie sytuacji drugiej osoby.

Dziecko uzależnione od komputera potrzebuje specjalistycznej pomocy psychoterapeutycznej, ponieważ podlega tym samym mechanizmom, co np. alkoholik. Podczas takiej terapii uczy się jak aktywnie wypoczywać, rozwijać pasje, nawiązywać znajomości, rozmawiać z innymi. Dlatego raz jeszcze zachęcam Panią do spotkania ze specjalistą, który dokładnie zapozna się z Państwa problemem i doradzi najlepsze rozwiązanie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *