Jak opanować lęk przed podróżowaniem?

Jak opanować lęk przed podróżowaniem?

Podobne pytanie zadała nam p. Edyta, sprawdź tutaj.

Odczuwam strach przed wyjazdami

Witam, od jakiegoś czasu panicznie boję się wyjazdu z miasta. Zaczęło się to w zeszłe wakacje, jak wyjeżdżałam do Francji. Już kilka dni przed wyjazdem czułam niepokój. Jak obudziłam się rano, żeby wyjść na samolot, cała się trzęsłam i było mi niedobrze. W samolocie zaczęłam wymiotować i tak już zostało. Wymiotowałam przez cały wyjazd i nic nie jadłam, musiałam aż jechać do szpitala na kroplówkę.

Parę tygodni później jechałam na biwak za miasto z przyjaciółmi. Też czułam ciężki do wytłumaczenia lęk już na kilka dni przed wyjazdem. Jechaliśmy samochodem. W podróży jeszcze było w porządku, zaczęło się wieczorem, jak poszliśmy spać. Prawie nie zmrużyłam oka a rano zaczęły się wymioty i tak przez tydzień.

Dzisiaj wyjeżdżam w góry i staram się opanować. Pytam się sama siebie – czego ja się boję?! Ale nie wiem jak to będzie. Proszę o jakąś radę :(

Odpowiedź psychologa

Pani Marto,

opisywane przez Panią trudności związane z dużym lękiem przed wyjazdami, środkami lokomocji typu samolot, opuszczaniem domu – mogą wskazywać na objawy charakterystyczne dla agorafobii.

Jest to lęk przed przebywaniem w miejscach, z których ucieczka mogłaby być trudna lub w których uzyskanie pomocy mogłoby być niemożliwe – w sytuacji nagłego wystąpienia paniki. Może to być np. unikanie sklepów spożywczych, autostrad, zatłoczonych miejsc publicznych, miejsc zamkniętych jak tunele, mosty czy w Pani przypadku podróż samolotem,  samochodem.

To unikanie miejsc może wiązać się z poczuciem, że ucieczka z nich mogłaby być żenująca lub trudna, gdyby doszło do napadu paniki. Strach przed zażenowaniem odgrywa tutaj główną rolę. Jak pokazują badania, większość osób boi się nie tylko napadów paniki, lecz także tego, co inni ludzie pomyślą, jak zobaczą u nich napad paniki.

W agorafobii cechą charakterystyczną zdaje się być lęk przed przebywaniem daleko od domu lub daleko od osoby, która daje poczucie bezpieczeństwa (partner, współlokator, ktoś z rodziny).

Nie wspomniała Pani o takim odczuciu w zgłaszanym problemie, dlatego należałoby od strony diagnostycznej zgłębić ten aspekt.

Jak powstaje agorafobia?

Okazuje się, że osoby które mają agorafobię, nie tylko boją się rozmaitych miejsc, ale po prostu odczuwają lęk przez większość czasu. W większości przypadków agorafobia wywoływana jest zaburzeniem lękowym z napadami paniki. Na początku pojawiają się napady paniki, które występują bez wyraźnego powodu. Większość osób cierpiących na agorafobię po pewnym czasie zaczyna zdawać sobie sprawę, że napady najczęściej pojawiają się w zamkniętych miejscach z dala od domu. Zaczynają więc obawiać się tych miejsc. Z chwilą, z którą następuje unikanie tych miejsc ze strachu przed wystąpieniem napadu paniki, zaczyna się rozwijać agorafobia.

Jak leczyć agorafobię?

Pani Marto na końcu opisu pojawia się prośba o radę w związku ze zbliżającym się wyjazdem. Doraźnie mogę zaproponować formę treningu relaksacyjnego, np. ćwiczenia oddechowe z przepony, które zwiększą dopływ tlenu do mózgu i mięśni. W ten sposób pobudzą przywspółczulny układ nerwowy, który sprzyja stanowi odpoczynku i uspokojenia. Takie techniki oddechowe dostępne są np. w formie krótkich filmów instruktażowych w Internecie. Również słuchanie spokojnej muzyki relaksacyjnej może przynieść podobny efekt. W celu odwrócenia uwagi od lękowych objawów fizycznych i myśli lękowych, polecam rozmowę z bliską osobą bezpośrednio lub przez telefon. Podjęcie jakiejś aktywności fizycznej również na krótki czas pozwoli obniżyć poziom lęku.

Zachęcam Panią do podjęcia konsultacji u psychoterapeuty, który postara się rozpoznać podstawy pojawiania się trudności, o których Pani napisała. Obecnie jest wiele form skutecznej terapii zaburzeń lękowych, wśród nich terapia poznawczo-behawioralna. Opisane przez Panią problemy lękowe w większości wypadków można szybko i skutecznie wyleczyć. Jednak odkładanie leczenia w czasie będzie nasilało objawy i jednocześnie wydłużało późniejszy okres terapii. Lęk nieleczony rośnie w siłę, ale odpowiednio prowadzona terapia szybko go eliminuje. Nie warto zwlekać.

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *