Lęk przed wyjazdem z domu. Jak sobie z tym poradzić?

Lęk przed wyjazdem z domu. Jak sobie z tym poradzić?

Boję się każdego wyjazdu z domu. Najchętniej nigdzie na dłużej bym nie wyjeżdżała. Gdy mam wyjechać na kilka dni z dziećmi, to chce mi się płakać. Strasznie się stresuję. Tak jest zawsze.

Pani Edyto,

Czytając Pani wiadomość nasuwa mi się kilka ważnych pytań dotyczących doświadczanego przez Panią lęku:

  1. Kiedy i w jakiej sytuacji lęk pojawił się pierwszy raz?
  2. Jaki jest jego przebieg i czas trwania?
  3. Jakie objawy towarzyszą przeżywanemu lękowi (np. czy doświadcza Pani jakiś objawów/dolegliwości somatycznych)?
  4. Co jest treścią tego lęku, tzn. czego się Pani obawia? Co się może stać i komu?

Od odpowiedzi na powyższe pytania uzależniona jest diagnoza dotycząca rodzaju przeżywanego lęku oraz sposobu poradzenia sobie z nim, czyli dostępnych i skutecznych metod leczenia.

Po Pani krótkiej wiadomości nie mogę jednoznacznie powiedzieć co się dzieje, że ten lęk się pojawia. Jako, że ma Pani trudności z wyjazdami z domu mogę postawić hipotezę, że doświadcza Pani lęku przestrzeni, czyli twz. agorafobii. Dodaje Pani jednak, że wyjście z dziećmi jest dodatkowo stresujące, więc może to wynikać zarówno z lęku o dzieci, lęku przed odpowiedzialnością za nie, jak też z brakiem kontroli nad lękiem i ewentualnymi towarzyszącymi objawami, co wywołuje dodatkową obawę o osoby pozostające pod Pani opieką.

Zachęcam aby udała się Pani na konsultację do psychoterapeuty, który pomoże dokładniej zdiagnozować problem oraz wskaże metody jego rozwiązania. W sytuacji bardzo nasilonych objawów pomocna może być również wizyta u lekarza psychiatry oraz ewentualne wsparcie farmakologiczne. Zachęcam również, aby nie zwlekała Pani z udaniem się do specjalisty ponieważ nieleczone objawy lękowe mają tendencję do nasilania się, a tym samym coraz bardziej utrudniają funkcjonowanie i trudniej stawić im czoło.

Skutecznie leczymy zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *