Kompulsywne objadanie - jak się przed tym uchronić?

Kompulsywne objadanie – jak się przed tym uchronić?

Piszę z powodu problemu z kompulsywnym jedzeniem. Na tę chwilę zbliżam się do końca redukcji pod okiem dietetyka. Pozytywne zmiany są bardzo widoczne, ale napady kompulsywnego objadania bez poczucia głodu i chęci jedzenia, znów dają o sobie znać. Jest to bardzo uciążliwe. W jaki sposób mogłabym się przed tym uchronić? Moja obecna dieta jest dobrze zbilansowana. Wyniki krwi są świetne, więc problemem są jedynie ataki.

Pani Ewelino,

Często kompulsywne objadanie się określa się mianem uzależnienia od jedzenia. Tak naprawdę jest to problem emocjonalny, a objadanie się to objaw wywołany przez to, że dana osoba nie radzi sobie ze swoimi emocjami i z samym sobą. Czas, kiedy objada się, zapewnia oderwanie się od uporządkowanego i kontrolowanego życia. Niestety jednak tylko na chwilę, a potem dana osoba pogrąża się w samokrytyce, samooskarżeniach, co obniża jej motywację do wprowadzenia zmian w zachowaniach żywieniowych i w życiu.

By dotrzeć do przyczyn i przepracować emocje, przeżycia i wydarzenia, które mogą mieć związek z tym, że się objadamy, warto zgłosić się na psychoterapię. By radzić sobie na bieżąco z objawami można zastosować kilka technik, które mogą być pomocne w budowaniu poczucia kontroli nad napadami objadania się. Może Pani na przykład, w momencie nadejścia chęci jedzenia, próbować zająć czymś ręce lub myśli. Albo też odłożyć decyzję o jedzeniu o 10 minut i po tym czasie ponownie zapytać siebie, czy chcę to zjeść.

Pomocne może być spisywanie uczuć, jakie pojawiają się przed napadem i w trakcie, żeby docelowo spróbować poradzić sobie z tymi emocjami inaczej niż poprzez jedzenie.

Warto też zwrócić uwagę na „myśli przyzwalające”, tzn. takie, które utwierdzają w przekonaniu, że jedzenie, to właściwa droga do osiągnięcia ulgi (np. „Jeszcze tylko ostatni”, „I tak mi się nie uda schudnąć”, „Mam prawo do przyjemności”).

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *