Ostatnie wpisy na blogu
Dlaczego nie mogę znaleźć miłości?

Dlaczego nie mogę znaleźć miłości?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób uskarża się na trudność w znalezieniu odpowiedniej osoby do stworzenia stałego związku. Dlaczego nie mogę znaleźć miłość? – pytają.

Jednej słusznej odpowiedzi niestety nie ma, ale można uważnie przyjrzeć się znaczeniom jakie nadajemy miłości, związkowi i zobaczyć czy są one realne.

Ważne pytania

Warto zadać sobie kilka ważnych pytań, które pomogą nam świadomie i realnie nazwać nasze oczekiwania względem relacji, której szukamy.

Czym właściwie jest dla mnie miłość? – dużo mówimy o miłości, ale rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czym ona właściwie dla mnie jest? Co ona dla mnie oznacza, po czym ją poznam? I na próżno szukać podpowiedzi w książkach. Tu ważne jest nasze wyobrażenie, to co według nas się na nią składa.

Co dla Pani/Pana oznacza dobry związek? – takie pytanie często zadaje parom podczas sesji. Odpowiedź na nie wydaje się oczywista, a jednak wiele osób nie potrafi od razu na nie odpowiedzieć. A gdy już ponazywają, co dla nich składa się na rozumienie dobrego związku okazuje się, że każdy z nas rozumie to inaczej.

W idealnym świecie takie pytanie powinniśmy zadawać sobie na początku budowania związku. Ale jak wiemy idealny świat nie istnieje, a świadome przyglądanie się relacji często po raz pierwszy ma miejsce w chwili, gdy związek przeżywa kryzys.

„Matryca” budowania relacji

Liczne badania potwierdzają, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez obserwację zachowania osób dorosłych. W naszym systemie edukacji nie istnieje przedmiot: „Jak znaleźć miłość, jak stworzyć dobry związek?” (a szkoda). Naszym pierwowzorem są nasi rodzice, czasem dziadkowie. To oni tworzą w nas „matryce” związku.

Gdy zadaję pytanie: jaki związek tworzą rodzice?, rzadko kiedy słyszę, że bardzo dobry, że właśnie taki związek chciałbym stworzyć. Dużo częściej słyszę, że małżeństwo rodziców jest tym czego na pewno nie chcę. Gdy wychodzimy z takiego domu, nie mamy umiejętności ani wiedzy jak budować bliskość, jak okazywać uczucie, jak konstruktywnie rozwiązywać problemy.

Ideał poszukiwany

Błądzimy, nie wiemy czego szukać, nie wiemy jak zbudować bliskość. Często chcąc uciec od błędów naszych rodziców, nieświadomie i tak wchodzimy w toksyczne schematy relacji, bo choć szkodliwe, są nam znane, a gdy coś jest znane, w jakimś sensie staje się bezpieczne.

Często też w obawie przed powtórką z przeszłości, odczuwamy silny lęk przed bliskością. Bliskość niesie ryzyko straty, której nie chcemy. Broniąc się przed ryzykiem trudnego doświadczenia zaczynamy szukać ideału. Podnosimy poprzeczkę tak wysoko, że staje się ona niemożliwa do osiągnięcia. Najmniejsza wada u drugiej osoby, staje się niemożliwa do zaakceptowania. Nasza hipoteza się potwierdza – nie ma dla mnie osoby idealnej i choć nieszczęśliwy, to bezpieczny, bo nie porzucony.

Szukając dobrego związku warto łaskawym okiem spojrzeć na siebie i na innych. Ideałów nie ma, idealnych związków również. Są jedynie nasze wyobrażenia. Każdy z nas ma swoją przeszłość, swoją „matrycę” związku. Warto zastanowić się, co jest dla nas naprawdę ważne, a co w idealnie nieidealnym związku jesteśmy w stanie zaakceptować.

Potrzebujesz wsparcia psychologa? Skontaktuj się z Nami.

 

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button