Dlaczego psycholog nie chce rozmawiać o mojej przeszłości?
Witam,
dotychczas spotykałem się z terapeutą i dwoma psychologami. Zawsze kończy się tak samo. Jedni odmawiają rozmowy o przeszłości, która dotyka tak mocno, że nie mogę o niej zapomnieć. Inni mają mi za złe moje uwagi albo pytania. Nie godzą się na dyskusję. A ci ostatni nie chcą rozmawiać, bo nie jestem ofiarą przemocy, a takie mają pierwszeństwo.
W moim odczuciu zostałem pokrzywdzony przez najbliższą rodzinne i czuję się nieprzygotowany do dorosłego życia. To powoduje, że nie umiem samodzielnie walczyć o swoje prawa i szukam wsparcia u innych. Rady, które otrzymuję od specjalistów wymagają ode mnie dużo samodzielności i stawienia czoła problemom. Nie uwzględniają wielu czynników. A to wzbudza we mnie opór, strach oraz jest sprzeczne z moją opinią, że ofiara ma rozwiązywać problemy stworzone przez winowajców. Jak rozwiązać ten konflikt wewnętrzny i zewnętrzny?
Pytanie, w którym opisane są procesy terapeutyczne – nie są łatwe do odpowiedzi – dlaczego? Ponieważ nie byłam tam z Panem i nie wiem co powiedział psycholog, co miał na myśli, jak Pan to zrozumiał, itd. Jest wiele czynników, które powodują, że opis terapii nie jest obiektywny, a wtedy trudno się do niego odnieść. To co mogę napisać to:
- rozmawianie o przeszłości i trudnych doświadczeniach z dzieciństwa jest ważnym elementem procesu terapeutycznego i wiele razy wręcz niezbędny do głębokiego zrozumienia i ruszenia procesu naprawczego;
- jeśli czuję się Pan ofiarą lub doświadcza emocji, z którymi nie może Pan sobie poradzić – jest to wystarczający powód do rozpoczęcia terapii i psycholog nie powinien odmówić udzielenia pomocy;
- samodzielność jest celem terapii, tzn. dążymy do tego aby osoba korzystająca z pomocy doszła do takiego momentu poczucia siły, znajomości swoich zasobów, aby była w stanie samodzielnie radzić sobie z trudnościami życiowymi.
O takich wątpliwościach warto mówić w procesie terapeutycznym. Psycholog nie zawsze wie, jak odbieramy jego słowa. Warto wnosić to jako temat rozmowy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!