Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetwać?

Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?

Witam, od niespełna 5 lat jestem z moim pierwszym chłopakiem, a od prawie 4 lat mieszkamy razem. Ja jestem raczej spokojną osobą, on za to lubi wypić i bawić się. Zawsze pił, ale od pewnego czasu zaczął nadużywać alkoholu, jak i narkotyków. Zdarzyło mu się nie wracać przez 2 dni do domu kilka razy w ostatnim czasie, a teraz przeprowadził się do swojej mamy, gdzie zaczął uczęszczać na terapię.

Jednak nie potrafię mu już zaufać. Ciagle boję się, że znowu wyjdzie z domu i nie wróci. Prosiłam, żeby przestał z tym na jakiś czas, póki terapia nie zacznie przynosić efektów. On jednaka dalej chodzi na dyskoteki. Co prawda wraca zawsze do domu i nie bierze już żadnych narkotyków. Mimo to strasznie się boje i nie potrafię mu zaufać. Czuję się też bardzo samotnie, że uciekł ode mnie, choć ja zawsze mu pomagam. Nigdy nie zostawiłam go w potrzebie, co udowodniłam mu już nie raz.

Historia ta jest dłuższa i strach, który odczuwam, gdy mój chłopak wypije nie zaczął się od teraz, tylko już wcześniej. Ja rozumiem, że on ma problem z alkoholem, jednak ten strach który mam w sobie nie pozwala mi, mu z powrotem zaufać. On nie rozumiem, że swoim zachowaniem w ostatnim czasie dużo we mnie zniszczył. Zaczęłam się bardzo zastanawiać, czy mam na to jeszcze siłe. Ja też potrzebuję wsparcia, którego niestety nie otrzymuje od niego. Czy przy tylu wątpliwościach, strachu i braku zaufania, jest jeszcze możliwość na odbudowanie związku?

Pani Aneto,

Z listu, który Pani przysłała wynika, że od kilku lat  żyje Pani w ciągłym napięciu, strachu i niepokoju. Utraciła Pani poczucie bezpieczeństwa i zaufanie wobec chłopaka. Czuje Pani, że traci Pani siły, sama nie otrzymując wsparcia. Zauważa Pani, że Pani potrzeby nie zostają zaspokojone. Powyższe spowodowane jest faktem, że chłopak nadużywa alkoholu, również nie stroni od narkotyków. Pomimo tego, że w ostatnim czasie podjął decyzję o rozpoczęciu terapii, kontynuuje zachowania ryzykowne, a Pani uczucie lęku, brak zaufania nadal towarzyszy. Czuje się Pani opuszczona, zawiedziona, zastanawia się skąd brać siłę na walkę o tę relację. Zastanawia się Pani, czy możliwe jest odbudowanie związku.

Z tego co Pani opisuje, Pani samopoczucie, z dużym prawdopodobieństwem jest spowodowane aktualnym trybem życia jaki prowadzi Pani chłopak oraz Pani dużym zaangażowaniem w jego sprawy.

Długotrwałe funkcjonowanie w relacji z osobą uzależnioną – czyli  dbałość i troska o drugą osobę w warunkach permanentnego stresu, napięcia, braku bezpieczeństwa może rozwinąć u osoby dającej tę troskę syndrom wspołuzależnienia, który objawia się min.: nierozpoznawaniem i zaniedbywaniem własnych potrzeb, trudnością w określeniu własnych granic, podporządkowaniem się potrzebom osoby uzależnionej, towarzyszy permanentny lęk o drugą osobę, przejmowanie odpowiedzialności za nią, nadkontrola.

Zachęcam Panią do zastanowienia się, czego Pani potrzebuje dla siebie, jak wygląda Pani obecne życie? Co z innymi obszarami Pani życia – życiem zawodowym? Jak wyglądają relacje z innymi ludźmi, znajomymi, przyjaciółmi, rodziną? Jak Pani się relaksuje, odpoczywa? Jak Pani dba o siebie? Czy ma Pani czas na hobby, pasje? Co Pani o sobie myśli, o swojej przyszłości?

Jeśli z trudem odnajduje Pani odpowiedzi na powyższe pytania, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalisty, czyli psychologa lub psychoterapeuty, aby odzyskać swoją autonomię, poczucie sprawczości, decydowania o sobie samym, wewnętrzny spokój i harmonię.  

Realną szansą na odbudowanie związku jest praca terapeutyczna każdego z Was. Rozpoznanie własnych schematów funkcjonowania, wprowadzenie zmian, ustalenie nowych zasad, wyznaczenie granic może dać wymierne korzyści dla Waszej relacji.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *