Czemu nie potrafię budować relacji z innymi osobami?

Czemu nie potrafię budować relacji z innymi osobami?

Witam,
Mam 19 lat, nie mam problemów w komunikacji, dobrze wyglądam. Jestem raczej zadowolony ze wszystkiego, co w życiu zrobiłem. Widzę swoją przyszłość, wiem w jakim kierunku chcę pójść. Mam jednak od bardzo długiego czasu ogromny problem z motywacją. Chwytam się bardzo wielu rzeczy na raz i nie jestem w stanie się na nich skupić. Myślę, że to przez to, że tak naprawdę nie jestem w stanie zbudować jakiejkolwiek relacji z drugim człowiekiem i przytłacza mnie samotność.

Odkąd chodzę do szkoły średniej obracam się właściwie tylko w gronie osób z mojej klasy. Nie mam nawet gdzie spróbować poznać kogoś nowego, a brakuje mi zaparcia żeby na siłę iść w tym kierunku, bo mam wrażenie, że patrzę na ludzi z góry. Zaznaczę, że jestem lubiany przez ludzi. Umiem się bawić, prowadzić merytoryczne rozmowy. Mam przez to wielu znajomych, ale może z jedną osobą mogę w ograniczony sposób porozmawiać o tym co mnie interesuje. Jestem niestety zbyt wulgarny i zbyt szczery. Nie kłamię i nie pogrywam sobie z ludźmi. Nie mam problemów w kontaktach z kobietami, ale nigdy nie byłem w żadnym związku, ponieważ w całym życiu były może ze dwie, które zainteresowały mnie czymś więcej niż aspektami fizycznymi.

Od dłuższego czasu nie mogę dojść do tego, gdzie leży mój problem i jak go rozwiązać. Nie mogę też czekać w nieskończoność, aż jakimś cudem trafię w odpowiednie towarzystwo. Chyba nie w tym rzecz. Mam wrażenie, że pod względem budowania i utrzymywania relacji jestem podobny do mojego ojca, który obecnie, prywatnie chyba jedynie rozmawia z rodziną.

Panie Krzysztofie,

19 lat to niełatwy etap wchodzenia w dorosłe życie – jedną nogą jest się jeszcze dzieckiem (mieszkamy często w domu z rodzicami, jesteśmy na ich utrzymaniu, itd.) a drugą nogą czujemy się już dorośli. Chcemy decydować o sobie, mieć wpływ na podejmowane decyzje. W tym czasie pojawia się wiele pytań dotyczących tożsamości – kim jestem, jaki jestem, co jest dla mnie w życiu ważne, jak chcę żyć? To niezwykle ważne pytania, których odpowiedzi są fundamentem naszego przyszłego życia.

Fakt, że zauważasz świadomie trudność w nawiązaniu głębokiej relacji czy w ogóle wchodzeniu w relacje z innymi osobami – świadczy o dużym poziomie świadomości i dojrzałości. Niejeden dorosły upatruje „winy” we wszystkich dookoła, a na samym końcu w sobie. Zastanawiasz się gdzie leży problem – to dobry moment na rozpoczęcie pracy nad sobą. Warto spróbować pracy z psychoterapeutą, rozumianej jako rozwój i inwestycja w siebie.

Masz podobny problem? Skontaktuj się z Nami. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *