Budowanie relacji z ludźmi jest dla mnie trudne. Czuję się samotna.

Budowanie relacji z ludźmi jest dla mnie trudne. Czuję się samotna. Co robić?

Czuję się samotna, a budowanie relacji z ludźmi jest dla mnie trudne. Jakiś czas temu poznałam dwóch kolegów. Pracowaliśmy razem. Kiedy skończyłam pracę spotkaliśmy się tak ze dwa razy. Przykro mi, że tak naprawdę zawsze to ja pierwsza podejmuję próbę kontaktu. Potrzebuję przyjaźni. Tylko czy da się ją zbudować, jeśli zawsze trzeba odezwać się jako ta pierwsza osoba? Nie chcę stracić z nimi kontaktu.
Julia

Pani Julio,

Z opisanej przez Panią sytuacji mogę wnioskować, że problem nawiązywania znajomości i ich podtrzymywania jest dla Pani dotkliwy. To zrozumiałe, że jest Pani przykro, kiedy inne osoby nie angażują się w znajomość z Panią. Nie wiem natomiast nic więcej o Pani sytuacji osobistej: czy ma Pani w swoim otoczeniu bliskie i wspierające osoby, które mogłaby Pani nazwać przyjaciółmi? Czy ten problem towarzyszy Pani od dawna? Czy określiłaby Pani siebie jako osobę nieśmiałą? Wyjaśnienie tych kwestii pomogłoby nam zrozumieć dokładnie jakiego rodzaju trudności wpływają na fakt, iż budowanie relacji jest dla Pani trudne.

Napisała Pani o dwóch kolegach z pracy, z którymi spotkała się Pani już po jej zmienieniu – trudno mi jest określić, czemu ta relacja nie jest taka jakby Pani chciała, ale odpowiadając na Pani pytanie chciałabym zaznaczyć, że oczywiście przyjaźń powinna być budowana obustronnie, z aktywnym udziałem i zaangażowaniem obu osób. Nic dziwnego, że zniechęca Panią sytuacja, kiedy to wyłącznie Pani stara się nawiązać kontakt. Czasami jednak trudno jest zbudować dobrą i solidną relację, w szczególności ze znajomymi z pracy. Być może są oni zbyt obciążeni obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi i najzwyczajniej na świecie nie mają czasu na pielęgnowanie nowych znajomości zawartych w trakcie pracy.

Proszę się nie zniechęcać do nawiązywania kontaktów z nowymi osobami, jednak nie ograniczać się tylko do tych, które poznaje Pani w swoim świecie zawodowym. Być może Pani trudności w kontaktach międzyludzkich i poczucie samotności są wynikiem innych problemów, z którymi boryka się Pani na co dzień. Jeżeli będzie Pani czuła, że nie umie sobie Pani poradzić z tym sama i nie rozumie, dlaczego budowanie relacji jest dla Pani trudne, albo rozumie, ale nie potrafi Pani nic z tym zrobić zachęcam, aby udała się Pani na konsultację psychologiczną, gdzie specjalista pomoże zrozumieć źródło Pani problemów i pomoże pokonać bariery związane z nawiązywaniem oraz utrzymywaniem relacji z innymi.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *