Siostra odczuwa lęk przed bakteriami. Skąd ta obsesja?

Siostra odczuwa lęk przed bakteriami. Skąd ta obsesja?

Nasilający się lęk przed bakteriami

Witam, od ponad roku zauważyłem, że moja siostra dziwnie się zachowuje, dużo mówi o bakteriach. Na początku było jeszcze w miarę, ale teraz to chyba jeszcze bardziej się nasiliło. Często myje ręce. Wszystko wokół siebie myje płynem do naczyń, bo uważa, że to zabija bakterie, czyści nawet klamki od drzwi. Wszędzie jest płyn. Boi się zapalić lub zgasić światło, ponieważ boi się dotknąć kontaktu z powodu bakterii.

Czasami w domu już nie można wytrzymać i przez to pojawiają się kłótnie, bo wszędzie jest płyn. Ja jej tłumaczę, że bakterie muszą być i są też potrzebne do życia. Moja siostra się o to denerwuje i jest do mnie wrogo nastawiona. Zauważyłem, że jest też nadpobudliwa. Siostra ma 23 lata.

Odpowiedź psychologa

Panie Krystianie,

opisywane przez Pana trudności – lęk przed bakteriami, których doświadcza Pana siostra są charakterystycznymi objawami zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, OCD (dawniej zwanego nerwicą natręctw). Występują w nim natrętne, nawracające myśli, które nazywamy obsesjami oraz natrętne czynności, od których nie można się uwolnić, powstrzymać ich wykonywania. Te ostatnie nazywamy kompulsjami. Osoby chorujące na OCD mogą doświadczać jednocześnie obsesji, jak i kompulsji lub jedynie jednego z tych natręctw.

Zarówno występujące obsesje, jak i kompulsje wywołują lęk, niepokój. Nieustannie powracają i, tak jak u Pana siostry – ten lęk przed bakteriami, z czasem się nasila. Najczęściej doświadczane trudności są właśnie związane z zanieczyszczeniem, jak na przykład lęk związany z brudem, zarazkami i chorobami. To z kolei wiąże się z nieustannym, wielokrotnym sprzątaniem, czyszczeniem, myciem rąk i/lub całego ciała.

Nie są to jednak jedyne obszary w jakich może pojawić się trudność. Często osoby chorujące na OCD borykają się z natręctwami między innymi agresywnymi (np. lęk przed wyrządzeniem komuś krzywdy), seksualnymi (związane zarówno z perwersyjnymi myślami jak i impulsami) czy związanymi z lękiem o zdrowie (lęk przed zachorowaniem).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – leczenie

Niestety zaburzenie to ma tendencję do nasilania się oraz do rozszerzenia na kolejne (lub zamienione) obszary trudności. Choć zarówno Pana siostra, jak i inne osoby borykające się z podobnymi problemami, często mogą mieć poczucie irracjonalności swoich lęków, to jednak nie są w stanie samodzielnie stawić im czoła. Dlatego warto podjąć leczenie – im szybciej tym lepiej. Celem takiej terapii u psychoterapeuty jest nabycie umiejętności radzenia sobie z lękiem bez wykonywania kompulsji. Często konieczne i wspierające jest też leczenie farmakologiczne u lekarza psychiatry, które ma spowodować zmniejszenie napięcia i lęku.

Jeśli Pana siostra, włącza w swoje trudności innych członków rodziny – zachęcam, po podjęciu przez nią leczenia, aby pozostali członkowie rodziny udali się na pojedynczą konsultację (wspólną, razem z siostrą) do psychoterapeuty. Pomoże to lepiej zrozumieć trudności doświadczane przez Pana siostrę. Jak również dowiedzieć się jakie zachowania z Państwa strony mogą być wspierające w procesie leczenia.

Skutecznie leczymy nerwicę i zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *