Jak poradzić sobie po stracie dziecka?

Jak poradzić sobie po stracie dziecka?

Witam. Jak poradzić sobie po stracie dziecka? Jak przezwyciężyć ból oraz żal straty narodzin martwego dzieciątka?

Odpowiedź psychologa

Pani Katarzyno,

z całego serca chciałabym mieć magiczną recepturę albo kilka złotych zasad, które pomogłyby poradzić sobie ze stratą dziecka. Jest to wyjątkowo trudne doświadczenie, które zostawia w nas ślad na całe życie. Bo tak jak wiemy, że śmierć jest częścią życia i każdy z nas doświadczy żałoby związanej ze śmiercią dziadków czy rodziców, to jednak niewielu z nas przyjdzie zmierzyć się ze śmiercią własnego dziecka.

Jest to doświadczenie tak bardzo wbrew naturze, że żaden język świata nie nazwał rodzica, który traci dziecko. Gdy tracimy rodziców – stajemy się sierotami, gdy tracimy współmałżonka – jesteśmy owdowiali, a gdy tracimy dziecko….

Temat opłakiwania straty, przeżywania żałoby ogólnie nie jest łatwy w naszej kulturze. Nie bardzo wiemy jak się odnaleźć, jak wesprzeć. Dodatkowo, gdy dochodzi fakt, że żałoba jest po utraconym dziecku – właściwie zostajemy z tym sami. Ludzie boją się o tym rozmawiać, nie wiedzą jak to robić. Uruchamia to ich własny lęk o dzieci, który towarzyszy przecież każdemu rodzicowi.

Stara dziecka – żałoba

Zapytała Pani, jak poradzić sobie po stracie dziecka, jak przezwyciężyć ból. Jednej złotej rady nie mam, ale wiem, że w pierwszej kolejności musi go Pani dopuścić do siebie, poczuć i wyrazić. Jeśli potrzebny będzie płacz – płakać, krzyk – krzyczeć, jeśli trzeba będzie wyładować złość – pobić worek treningowy. To co odradzam – to tłumienie emocji. Bo oczywiście to można zrobić, ale te emocje nie znikną. Upchnie je Pani gdzieś głęboko, a one zaczną domagać się wypuszczenia – ciałem, bólem, lękami, atakami paniki, itp.

Warto mówić, rozmawiać, poszukać osób, o podobnym doświadczeniu, zapisać się na grupę wsparcia. Jeśli jest Pani osobą wierzącą, poszukać ukojenia w wierze. Śmierć dziecka boli emocjonalnie i fizycznie. Nie wiem czy można dotrzeć do punktu, w którym przestanie boleć, ale wiem, że z czasem nauczy się Pani żyć z tym doświadczeniem.

Niektórzy potrafią je przekuć w coś co mogą dać innym – zakładają fundację, stowarzyszenia i w ten sposób nadają pewien sens, temu nieszczęściu, które ich dotknęło. Nieraz żałoba po dziecku wymaga skorzystania z terapii. Proszę być dobrą dla siebie i dać sobie prawo oraz czas na słabość.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nam!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *