Nie radzę sobie sama ze sobą i w związku. Kto mógłby mi pomóc – psycholog czy psychiatra?
Dzień dobry, czy jeśli nie umiem poradzić sobie sama ze sobą, zmienić, poprawić się w relacji z partnerem (ranię go nieświadomie), a chce być z nim, to czy powinnam udać się do psychologa lub psychiatry?
Cokolwiek bym nie robiła dla niego, dla nas, to nieustannie wychodzi odwrotnie od zamierzonego celu. Kto mógłby mi pomóc? Nie radzę sobie z tym sama. Nie umiem siebie poprawić. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Odpowiedź psychologa
Droga Pani Renato,
zapoznając się z treścią Pani pytania nasuwa mi się na początek pierwsza myśl – właśnie zrobiła Pani ważny krok w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje wątpliwości. Podkreślę czynność „poszukiwania” – to dzięki takiemu podejściu dajemy sobie szansę na uzyskanie pomocy, na poszerzenie własnej perspektywy.
Strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacji – dlaczego mają znaczenie?
Pisze Pani o ranieniu swojego partnera w sposób nieświadomy, o trudności z poradzeniem sobie samej ze sobą. Myślę, że może tak być jeżeli przyjrzymy się pewnym zachowaniom jak strategiom, które mają swoje początki już w okresie dzieciństwa. Dziecko mierząc się z różnymi trudnymi doświadczeniami, stara się poradzić sobie, aby „przetrwać”. Tu można już zauważyć pewne strategie, które mają w tym pomóc – na przykład unikanie (wycofywanie się).
Czasem każdy używa takiej strategii, jak np. wycofywanie się, zarówno jako dziecko, jak i w okresie dorosłości. Jeżeli stosowane jest elastycznie, nie szkodzi. Problem zaczyna pojawiać się wtedy, kiedy pewne zachowania zaczynają być nadmiarowe, sztywne, automatyczne. Wtedy zdecydowanie trudniej jest zauważyć, że działa się nieadekwatnie do sytuacji, raniąc siebie i innych.
Z Pani pytania nie wiem, o jakich trudnych zachowaniach w relacji z partnerem Pani mówi. Gdybym z Panią teraz rozmawiała w gabinecie, zapytałabym: „Proszę podać mi przykład ostatniego konfliktu. Co Pani wtedy zrobiła, jak się zachowała? Co sobie Pani pomyślała, kiedy partner zareagował tak i tak?”.
Za zachowaniami automatycznymi stoją sztywne konstrukty myślowe, które w terapii poznawczo-behawioralnej nazywamy przekonaniami. Rozpoznajemy przekonania o sobie (np. jestem słaba, nie warta miłości, beznadziejna), o innych ludziach (np. są silni, egoistyczni, wykorzystują) i o świecie (np. świat jest niebezpieczny, zagrażający, nieprzewidywalny). Przekonania, czyli konkretne myśli wywołują silne, negatywne emocje np. złość i żeby sobie z tym poradzić, uruchamiana jest „automatycznie” strategia.
Psychoterapia – dlaczego warto poszukać pomocy?
Pani Renato, podsumowując zachęcam Panią bardzo gorąco do zapisania się na konsultację do psychoterapeuty (np. poznawczo-behawioralnego). Terapeuta rozpoznając przyczyny problemu i obecne Pani funkcjonowanie, dobierze odpowiednie formy leczenia (przykładem może być również dodatkowa konsultacja u lekarza psychiatry) i ustali plan pracy terapeutycznej w oparciu o Pani cele. Warto podjąć ten krok dla siebie i dla poprawy relacji z partnerem.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!