Nasze relacje z mężem są oziębłe. A ja bardzo potrzebuję czułości i rozmowy. Co mam robić?

Nasze relacje z mężem są oziębłe. A ja bardzo potrzebuję czułości i rozmowy. Co mam robić?

Jestem od trzech lat w związku małżeńskim (mamy 1,5 roczną Marysię). Dzisiaj mija nasza trzecia rocznica ślubu. Mąż nawet na mnie nie spojrzał… a tak pragnę, aby mnie przytulił, pocałował. Słowo “kocham” usłyszałam od niego może dwa razy w ciągu całego małżeństwa. Nasze relacje są oziębłe. Prawie wcale ze sobą nie rozmawiamy, chociaż próbuję nawiązać kontakt. Mąż doskonale wie, że jestem bardzo uczuciowa i że bardzo potrzebuję czułości, rozmowy, a mimo to zachowuje się w stosunku do mnie tak jak obca osoba. Co mam robić? Sama nie dam sobie rady.

Anna

Szanowna Pani Anno,

Każdy związek powinien opierać się na dawaniu i braniu. Łączymy się w pary, by nawzajem spełniać swoje potrzeby i zapisywać wspólny życiorys. Jednak, by mogło być to możliwe te potrzeby trzeba partnerowi/partnerce (mężowi/żonie) komunikować. W przeciwnym razie może nie wiedzieć czego od niego oczekujemy i czego potrzebujemy, by poczuć się szczęśliwymi w relacji.

Odpowiadając na Pani pytania, być może właśnie na poziomie komunikacji są w Państwa związku błędy. Nieumiejętność mówienia o swoich emocjach i potrzebach, przy jednoczesnym ich niespełnieniu może prowadzić ogromnej frustracji. Tym bardziej, że oczekiwania nie znikają, mimo ich nie wyrażania. Brak ich realizacji prowadzi do złych emocji w stosunku do partnera – żalu, złości. Stąd często też tworzą się konflikty, które zatruwają wspólne życie.

By rozwiązać problemy Pani związku warto popracować nad sposobem porozumiewania się przez Państwa. Być może należałoby porozmawiać o Państwa uczuciach, odnieść się do podstaw Waszego związku i spróbować wzmocnić to co pozytywne, a zniwelować to co negatywne.

Wyznaje Pani, że sama nie jest w stanie sobie poradzić z trudną sytuacją w jakiej się Pani znajduje. Warto zatem rozważyć skorzystanie z pomocy terapeuty pary. Być może przestrzeń do wyrażenia swoich potrzeb i emocji w obecności neutralnej osoby pomoże Państwu znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia, nabyć umiejętność właściwego komunikowania się oraz ocieplić Państwa wspólne życie.

 

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *