Mąż nie może zapomnieć o pierwszej miłości. Czy nasz związek przetrwa?

Mąż nie może zapomnieć o pierwszej miłości. Czy nasz związek przetrwa?

Dzień dobry, bardzo proszę o radę. Jesteśmy małżeństwem od 19 lat. Wszystko układało się dobrze, zawsze mogłam liczyć na męża, miałam w nim oparcie. Przez przypadek dowiedziałam się, że mąż próbował zdobyć numer telefonu do swojej byłej dziewczyny z którą rozstał się w 1996 r., gdyż zostawiła go dla innego, mieli wówczas po 17 lat. Bardzo to przeżył, gdyż była to jego pierwsza miłość.

Mąż chciał odnowić kontakt z byłą dziewczyną

Poznaliśmy się 7 lat później i pobraliśmy. Mamy 18-letniego syna. Wszystko układało się dobrze, do momentu gdy mąż dowiedział się, że jego była rozwiodła się. Zaczął wydzwaniać do znajomych, aby dostać do niej numer. Twierdzi, że nie udało mu się. Gdy się dowiedziałam, że próbował się z nią kontaktować, zrobiłam awanturę i pytałam się dlaczego to zrobił. Mówił mi raz, że chciał porozmawiać, później że chciał się zapytać jak smakuje porażka, a niedawno wyciągnęłam od niego, że chciał z nią iść do łóżka.

Gdy pytam się co do niej czuje twierdzi, że nic, że nie myśli o niej ale ja mu nie wierzę. Nawet ostatnio przy kłótni powiedział, że była lepsza w łóżku. Było mi bardzo przykro. Przepraszał mnie później ale takie słowa trudno zapomnieć. Nie daje mi to spokoju, bo wydaje mi się, że jeśli nic by do niej nie czuł to na pewno by tak nie zrobił.

Nasz związek zdominowały kłótnie

Nie umiem mu wybaczyć, chociaż twierdzi, że mnie nie zdradził. Ale wydaje mi się, że gdyby mu się udało z nią porozmawiać toby to zrobił. Przez to ciągle się teraz kłócimy i nie wiem czy za jakiś czas nie zrobi tego sam, chociaż twierdzi, że nie bo bardzo mnie kocha. Nie rozumiem tego – twierdzi, że nie myśli o niej i nic do niej nie czuje – dlaczego tak się zachowuje. Ciągle robię mu o to awantury. Wiem, że nie powinnam ale on nie chce ze mną rozmawiać i wtedy wybucham. Przez to o mały włos nasze małżeństwo prawie się rozpadło.

Jak mam o tym zapomnieć, żebym mogła normalnie funkcjonować? . Zrobiłam się bardzo zazdrosna, bo bardzo go kocham. Bardzo proszę o radę za co z góry dziękuję.

Odpowiedź psychologa

Droga Pani Beato,

wyobrażam sobie, że zachowanie męża mogło wzbudzić w Pani sporo niepokoju. Próba nawiązania kontaktu z byłą sympatią, poprzez poszukiwanie numeru telefonu, rozmowy ze znajomymi na jej temat, z pewnością będzie wzbudzać niepokój i poczucie zagrożenia. Naturalnie pojawiają się pytania: po co/dlaczego mąż to robi?

W konsekwencji będziemy obserwować w reakcji Pani zachowania, o których napisała Pani: podejrzliwość, nerwowość, wybuchy złości. Wszystko spowodowane zagrożeniem i lękiem przed stratą.

Jesteście Państwo małżeństwem od 19 lat, do tej pory otrzymywała Pani wiele wsparcia i mogła  liczyć na swojego męża. Relacja z mężem jest zatem dla Pani ważna i wartościowa. Zachowanie męża jest labilne, zatem można wnioskować, że towarzyszy mu sporo skrajnych emocji.

Co zrobić kiedy związek doświadcza kryzysu?

Zapomnienie o całej sytuacji nie jest dobrym rozwiązaniem. Z pewnością nie odzyskacie Państwo w ten sposób spokoju a trudne emocje będą się pojawiać w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Z tego co Pani opisuje, należy stwierdzić, iż relacja Państwa przeżywa aktualnie kryzys. W związku z tym należy podjąć interwencję.

Po pierwsze – rozpoznanie problemu

To co ważne to rozpoznanie problemu, co jest jego źródłem, przyczyną, co go podtrzymuje i wzmacnia. Nasuwa się pytanie: w jaki sposób przez lata rozwiązywaliście Państwo swoje problemy, różne życiowe trudności? Co było pomocne?

Każdy człowiek posiada charakterystyczny dla siebie zbiór sposobów myślenia o sytuacjach (m.in. problematycznych), uczuć, które mu najczęściej towarzyszą oraz strategii radzenia sobie z problemami. Również istotna jest znajomość własnych potrzeb oraz wzajemne ich zaspokajanie.

Po drugie – praca nad odbudowaniem relacji

Praca nad odbudowaniem równowagi i harmonii w relacji wymaga bez wątpienia udziału obu małżonków.

Warto pamiętać, iż ewentualna zdrada w relacji nie jest przyczyną kryzysu, a jego konsekwencją. Kryzys natomiast jest procesem, który trwa czasami długie lata, a udział każdego z małżonków w nim jest równy.

Pani zazdrość w tej sytuacji wydaje się naturalną reakcją. Obawia się bowiem Pani, że była sympatia może zaoferować mężowi coś bardziej atrakcyjnego. Tym bardziej, że mąż przyznał, że myślał o podjęciu kontaktu fizycznego z byłą sympatią.

Pomoc psychoterapeuty – dlaczego jest przydatna dla związku?

Ważne, abyście stawili Państwo czoła tej trudnej sytuacji i byli gotowi porozmawiać spokojnie i uczciwie o tym, co się dzieje aktualnie w relacji. Kryzys choć jest trudnym doświadczeniem, daje nowe perspektywy i pozwala zbudować nową jakość relacji.

W sytuacji, w jakiej Pani/Państwo się znaleźli bardzo pomocny będzie kontakt z terapeutą pary. Obecność terapeuty może pomóc zbudować bezpieczną atmosferę a tym samym zapewnić Państwu spokojną pracę nad rozpoznaniem problemów oraz odbudowaniem i wzmocnieniem więzi w relacji.

W przypadku, gdyby mąż nie był gotowy do podjęcia wspólnej pracy zachęcam, aby podjęła Pani kontakt z terapeutą w trybie indywidualnym. Pozwoli to Pani, w atmosferze spokoju i zrozumienia przyjrzeć się swoim uczuciom, odzyskać spokój oraz możliwość podejmowania konstruktywnych decyzji. Być może w tym czasie mąż zbuduje gotowość do dialogu.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

 

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *