Mam problem z koncentracją, dziwnie się czuję. Gdzie szukać pomocy?
Witam, od dłuższego czasu bardzo dziwnie się czuję. Na początku myślałam, że to pewnie przez niskie ciśnienie albo wpływ pogody ale codziennie to nie możliwe.
Mam 36 lat i pracuje fizycznie między ludźmi. Od dłuższego czasu, tak do południa jest najgorzej. Czuję się wtedy otępiała. Czuję takie dziwne uczucie, jakbym była odrealniona. Nie potrafię myśleć, mam problem z koncentracją – jak się ktoś o coś zapyta, np. o zdarzenie sprzed kilku dni, ciężko mi sobie je przypomnieć. Wydaje mi się, że ludzie widzą, że dziwnie się zachowuje.
Robiłam badania ogólne oraz na tarczycę i wszystko jest w porządku. Byłam u neurologa, ponieważ do tego sztywnieje mi kark. Czuję, że jest wtedy taki naprężony, a ból promieniuje mi do głowy, czuję wtedy ucisk głowy. Dostałam tabletki na rozluźnienie mięśni, które mam brać przez 10 dni. Biorę te leki już trzeci dzień ale nie widzę poprawy. Najgorsze jest to, że nakręcam się, że będę miała po tych tabletkach skutki uboczne. Niepotrzebnie się nakręcam, ponieważ po zażyciu tabletki wsłuchuje się w organizm, a przez to mam ataki paniki. Czasami, bo nie za każdym razem, mam takie dziwne uczucie, jak na przykład jestem w jakimś większym sklepie – oblewają mnie poty i czuję się, jakbym miała zaraz zemdleć.
Proszę o radę. Gdzie się udać? Co ja mam ze sobą zrobić? Ja tak dłużej nie mogę się męczyć. Gdzie szukać pomocy?
Pani Moniko,
Zacznę od tego, że powinna udać się Pani na konsultację do psychoterapeuty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, dopyta o okoliczności nasilania się objawów. Dzięki czemu będzie mógł postawić trafną diagnozę, na podstawie, której zaproponuje plan pracy nad problemem.
Objawy, które Pani opisuje: „między ludźmi czuję się otępiała, nie potrafię myśleć, mam problem z koncentracją, sztywnieje mi kark, w większym sklepie oblewają mnie poty i czuję się, jakbym miała zaraz zemdleć” mogą świadczyć o nerwicy lękowej, czyli o zaburzeniach lękowych. Zaburzenia lękowe przejawiają się w sferze postrzegania, przeżywania, myślenia, zachowania.
Mogą pojawić się problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, apatia, poirytowanie, rozchwianie emocjonalnie, trudności ze snem. Jak również dolegliwości takie jak ból brzucha, biegunki i zaparcia, parcie na pęcherz, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej przypominający zawał, problemy z ciśnieniem krwi, oddychaniem i wiele innych.
Niektóre spośród tych zachowań są naturalną reakcją obronną organizmu w sytuacji stresowej. Gdy jednak nic się nie dzieje, a Ty wpadasz w panikę, świadczyć to może o nerwicy. W trakcie sesji, terapeuta rozpoznaje źródło powstawania lęku – napięcia, dzięki czemu wie z jakim rodzajem lęku mamy do czynienia np. lęk społeczny i dobiera odpowiednie narzędzia pracy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!