Mama nie chce, żebym nocowała u koleżanek. Co ma robić?

Mama nie chce, żebym nocowała u koleżanek. Co ma robić?

Mam już 17 lat i jak do tej pory nigdy nie miałam problemu z mamą, odnośnie nocowania u koleżanki. Wszystko się zmieniło. Ostatnio moja przyjaciółka, z którą przyjaźnię się już kilka dobrych lat, gdy była u mnie chyba wzięła sobie sama jedzenie z mojej lodówki. Dla mojej mamy, takie zachowanie jest niedopuszczalne. Zaczęła ostatnio mówić jaka ona jest bezczelna, nie wychowana i ona nie życzy sobie żebym się z nią przyjaźniła. Wczoraj próbowałam z mamą normalnie porozmawiać. Jednak zaczęła opowiadać, że ona mnie nie będzie nigdzie puszczać na noc do koleżanek, bo w tym wieku czyhają na mnie niebezpieczeństwa, bo mogą mnie zgwałcić, upić itp. Mówi, że mam swój dom i nie potrzebuje nocować u koleżanek. Ja już nie wiem co mam zrobić. Przecież ja nic złego nie robię, to tylko nocowanie u koleżanki, żeby razem fajnie spędzić czas.

Zachowanie przyjaciółki było dla Twojej mamy trudne do zaakceptowania. Naruszyło ważne dla niej zasady, wartości i prawdopodobnie zaczęła martwić się o Ciebie. Wiem też, że dla młodych osób kontakt z rówieśnikami jest niezwykle ważny.

W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest spokojna rozmowa nastawiona na wzajemne zrozumienie swoich potrzeb oraz znalezienie rozwiązania możliwego do zaakceptowania przez dwie strony. Jak się do tego zabrać?

  1. Powiedz mamie, że wiesz i rozumiesz, że zachowanie Twojej przyjaciółki ją wzburzyło i chciałabyś z nią o tym na spokojnie porozmawiać.
  2. Wybierzcie spokojny czas, gdy żadna z Was nie będzie w pośpiechu.
  3. Możecie przygotować papier , aby spisać swoje oczekiwania i postanowienia.
  4. Niech każda z Was powie jakie ma oczekiwania, potrzeby, np.: Chciałabym raz w miesiącu nocować u mojej przyjaciółki.
  5. Poproś mamę, aby powiedziała, jakie ma obawy i czego by potrzebowała, aby czuć się bezpiecznie i nie martwić o Ciebie, gdy jesteś poza domem.
  6. Powiedz mamie, dlaczego takie spotkania są dla Ciebie ważne i zapewnij ją, że może Ci ufać.
  7. Ustalcie wspólnie na co się zgadzacie, możecie to też spisać.

Taka forma rozmowy pozwoli Twojej mamie poczuć, że liczysz się z jej zdaniem i potrzebami. Będzie też okazją, abyś powiedziała co jest dla Ciebie ważne. W ten sposób budujecie wzajemne zaufanie. Powodzenia.

Masz podobny problem? Skutecznie pomagamy rodzinom pokonywać kryzysy!

Psycholog, psychoterapeuta. Prowadzi terapię par i rodzin. Pomaga pokonać kryzysy małżeńskie i przeżyć straty, takie jak bezpłodność, poronienie. Pomaga w pokonaniu depresji poporodowej. Pracuje także z młodzieżą. Czytaj więcej…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *