Jestem bardzo wrażliwa. Jak sobie z tym poradzić?

Jestem bardzo wrażliwa. Jak sobie z tym poradzić?

Witam. Mam na imię Beata. Jestem bardzo wrażliwą osobą. Ciągłe problemy z życiem codziennym mnie przytłaczają. Ostatnimi czasy płaczę z byle powodu w kościele, w pracy, wieczorami. Nawet nie jestem sobie w stanie odpowiedzieć na pytanie dlaczego. Staram się z tym walczyć, ale nie umiem. Jak można skutecznie radzić sobie z emocjami, by nie płakać przy każdej, byle jakiej przykrej sytuacji?

Wrażliwość, cecha opisywana zazwyczaj w samych pozytywach, potrafi dostarczyć wielu obciążeń. Oznaczająca w uproszczeniu silną odpowiedź na docierające do nas bodźce, może znacznie skomplikować proces doświadczania życia. Z jednej strony rośnie empatia i umiejętność intuicyjnego odczytywania sygnałów z otoczenia, z drugiej zaś konsekwencje takiej czułości okazują się zbyt trudne do utrzymania komfortu psychicznego. Wycofujemy się w siebie, mamy trudności z adekwatnym wyrażaniem emocji.

W liście zwraca Pani uwagę, że w ostatnim czasie płaczu jest coraz więcej, natomiast nie przynosi on Pani ulgi. Wskazane byłoby sprawdzenie, jakiego rodzaju trudności powodują takie reakcje – być może jest Pan bliska nie tylko wrażliwość, ale np. poczucie bezradności. Walka z emocjami nie jest najlepszym sposobem „skutecznego radzenia sobie”. Emocje mają wiele do powiedzenia o naszych potrzebach i to nimi należy się zająć. Dobrze znaleźć kogoś, z kim będzie Pani mogła zastanowić się nad tym „dlaczego” płaczemy, a nie „kiedy” się to dzieje.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *