Czy psycholog może wydać opinię, że matka ma towarzyszyć dziecku podczas spotkań z ojcem?

Czy psycholog może wydać opinię, że matka ma towarzyszyć dziecku podczas spotkań z ojcem?

Czy psycholog może wydać opinię, że dziecko na spotkaniach z ojcem musi być razem z matką? Taką opinię wydała pani psycholog już po jednej wizycie matki z dzieckiem. Czy to jest dopuszczalne?

Marzena

 

Pani Marzeno,

w pytaniu Pani zawarte jest nieco zbyt mało informacji, aby można było na nie wyczerpująco odpowiedzieć. Ogólnie rzecz biorąc zagadnienie ma na pewno aspekty psychologiczno- merytoryczne i formalno- prawne.

Psycholog może np. w postępowaniu sądowym opiniować i zalecać jakieś rozwiązania – mają one jednak tylko status opinii i wniosków. Nie są wiążące w tym znaczeniu, że decyzję podejmuje sąd, a przede wszystkim zainteresowani rodzice dziecka. Zawsze mają oni możliwość do decyzji sądu się odnieść, czy się od niej odwołać.

Od strony merytorycznej trudno tym bardziej odpowiedzieć na Pani pytanie przy tak niewielu danych. Rzeczywiście trudno jest zakładać pełne rozeznanie sytuacji rodziny przez psychologa po jednym spotkaniu. Jednak, być może zachodzą jakieś bardzo wyraźne wskazania do takiej opinii, które psycholog może stwierdzić czasem już na pierwszym spotkaniu. Bywa tak np. w przypadku silnych lęków u dziecka, domniemania zaburzeń emocjonalnych u jednego, czy obu rodziców, ich uzależnień. Tego typu opiniowanie ma na celu wówczas zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w czasie spotkań. W grę może wchodzić także wiele innych względów, ale bez konkretnych informacji o sprawie trudno jest je wymienić.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *