Cały czas mam doła i ciągle płaczę Sensity.pl

Cały czas mam doła i ciągle płaczę. Jak mogę z tego wyjść?

Mam 16 lat i mam taki problem… Chodzi o to, że cały czas mam doła. Są lepsze i gorsze dni. Jak są te gorsze, to boli mnie głowa, czasami brzuch, chce mi się płakać i spać. Chce mi się też ciąć, ale walczę z tym ze wszystkich sił i bardzo rzadko to robię. A jak te lepsze, to czasem się uśmiechnę, nie chce mi się płakać przez cały dzień i łatwiej mi ukryć, że jest mi źle. Czasem mam takie napady w domu, że płaczę i nie mogę przestać. Czasami myślę sobie, że jestem kompletnie do niczego, nic nie potrafię, nie nadaję się. Jestem nerwowa, często wkurza mnie najmniejsza rzecz np. gdy ktoś zrobi coś nie po mojej myśli, to od razu się na niego złoszczę albo denerwują mnie dzieci na korytarzu w szkole. Ale normalnie taka nie jestem i lubię dzieci. Nie mam pojęcia co jest na rzeczy. Bardzo proszę o pomoc, bo już jestem strasznie zmęczona i nie wiem co mi jest. Jak z tego wyjść?

Dominika

 

Pani Dominiko,

Bardzo dobrze, że szuka Pani pomocy w zrozumieniu tego, co Pani odczuwa i przeżywa. Często jest tak, że nasze samopoczucie jest zależne od wielu czynników oraz wydarzeń życiowych. A więc zdarza się, że mamy tak zwane lepsze i gorsze dni. Organizm człowieka jest całością psychologiczno-fizyczną. Zatem uczucia, myśli, działanie, funkcje fizjologiczne wzajemnie się przenikają i mają na siebie wpływ. Stąd po ciężkim dniu może boleć głowa, w wyniku stresu może boleć brzuch.

Istotne są jednak stopień i częstotliwość przeżywanych trudności. Jeżeli emocje oraz zachowanie wymykają się często spod kontroli, nastrój podlega silnym i nieprzewidywalnym wahaniom, pojawiają się zachowania autoagresywne takie jak cięcie się to jest to sygnał, że równowaga w organizmie została zakłócona i trzeba znaleźć tego przyczynę. Obniżony nastrój, wybuchowość, drażliwość, płaczliwość, dolegliwości bólowe mogą być objawami depresji i konieczne jest skonsultowanie ich z psychoterapeutą, a także z lekarzem pierwszego kontaktu.

Początkowe spotkania z psychoterapeutą będą polegały na znalezieniu odpowiedzi na pytanie co jest problemem. Następnie w procesie terapii psychoterapeuta łagodnie oprowadza człowieka po jego zawiłościach, pomaga przeżyć trudne uczucia, zrozumieć pogmatwane myśli, zmodyfikować niefortunne zachowania oraz wyjaśnia dlaczego tak się dzieje.

 

Skutecznie pomagamy osobom cierpiącym z powodu depresji, także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *