Wszędzie doszukuję się problemów i nie potrafię sobie już z tym poradzić. Co robić?

Wszędzie doszukuję się problemów i nie potrafię sobie już z tym poradzić. Co robić?

Witam, jak mam sobie poradzić z ciągłym szukaniem problemów dookoła i brakiem cieszenia się z życia w młodym wieku? Rodzice mówią mi, że wymyślam sobie problemy (też tak myślałam przez pewien czas). Natomiast z powodu narzekania na wszystko staje się to uciążliwe dla mnie oraz dla moich znajomych.

Odpowiedź psychologa

Oliwio,

Twój opis jest dość oszczędny, ale jeśli dobrze rozumiem, trudno Ci, ponieważ wiele rzeczy postrzegasz jako trudność czy problem. Wpierw zwracali Ci na to uwagę najbliżsi, a z czasem zaczęło to także Tobie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Wyobrażam sobie, że musi to być przykre doświadczenie. Po pierwsze z braku zrozumienia czy wręcz zniecierpliwienia ze strony rodziny i przyjaciół, a po drugie, gdy codzienność odbieramy jako pełną zagrożeń, trudności, problemów, faktycznie może nam odbierać pozytywne emocje.

Schematy poznawcze i ich rola w życiu – dlaczego to takie ważne?

Pierwszy krok za Tobą – zdałaś sobie z tego sprawę. To co warto zrobić dalej to uważnie przyjrzeć się Twoim schematom poznawczym – czyli wiedzy, która organizuje nasze rozumienie świata i zdarzeń zachodzących wokół. Pełnią one bardzo ważną rolę – porządkują naszą wiedzę i pozwalają dużo szybciej nadać sens doświadczeniom. Ale potrafią też, tak jak w Twoim przypadku, płatać nam psikusy i sprawić, że pewne rzeczy zaczynamy odbierać w subiektywny sposób i dopowiadamy sobie różne rzeczy, czy interpretujemy według naszego schematu, a niekoniecznie zgodnie z tym co się faktycznie dzieje. Czasem te schematy są wynikiem naszych doświadczeń, czasem pewną narracją świata, którą „dostajemy” od rodziców.

Na szczęście jest to do zmiany. Warto podkreślić, że zmiana ta musi być aktywna – to znaczy nie zadzieje się sama, tylko musisz nad nią pracować. Możesz spróbować sama, sięgając po takie książki jak „Umysł ponad nastrojem” czy bardziej skupioną na psychologii pozytywnej „Nowe życie, nowy początek. Wokini”, albo udać się po wsparcie do psychologa poznawczo-behawioralnego. Życzę Ci powodzenia, bo o dobre życie warto zawalczyć. Trzymam kciuki za Twoją drogę.

Potrzebujesz skonsultować się z psychoterapeutą? Umów spotkanie online!

Psycholog, psychoterapeuta. Prowadzi terapię par i rodzin. Pomaga pokonać kryzysy małżeńskie i przeżyć straty, takie jak bezpłodność, poronienie. Pomaga w pokonaniu depresji poporodowej. Pracuje także z młodzieżą. Czytaj więcej…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *